Servet-i Fünun romanında kadın
Woman in Servet-i Fünun literature
  1. Tez No: 122850
  2. Yazar: OGÜN KIRTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
öz Bu çalışmada Servet-i Fünun döneminde erkek yazarların romanlarındaki kadın tipleri ve bu tipleri tanımlarken kullanılan klişeler ile bir kadın yazarın yaşadığı yazarlık korkusu, bu korkunun romanlarına yansıması araştırılmıştır. Kullanılan yöntem feminist edebiyat eleştirisi, temel paradigma cinsiyet kategorisidir. Ancak incelenen romanlarda içerik, biçim ve dil yapısı çözümlenirken dönemin tarihsel, ekonomik ve siyasal koşulları dikkate alınmıştır. İncelenen romanlar, Servet-i Fünun edebiyatının kadınlarla ilgili en ileri görüşlere sahip romancısı olan Mehmet Rauf un Eylül' ü, Ara Nesil denilen dönemin romandaki en önemli temsilcisi denilebilecek olan Mehmed Celâl'ın Bir Kadının Hayatı adlı romanı ve dönemin tek kadın romancısı olan Fatma Âliye'nin Muhâdarât adlı romanıdır. ABSTRACT In this study, it has been searched about female types created by male writers of Servet-i Fünun literature in their novels and the stereotypes they used to define that types. The sense of anxiety of a woman writer and the influence of it on her writings are also revealed. Feminist literary criticism is used as a method in, and therefore, gender is the principle paradigm of this study. However, the historical, economic and political conditions are not undervalued while studying on the content, form and language structures of the texts The novels, Eylül by Mehmet Rauf, the novelist of Servet-i Fünun literature who has progressive ideas on women in comparison with his contemporaries; Bir Kadının Hayatı, by Mehmed Celâl one of the foremost representatives of Ara Nesil period; and Muhâdarât by Fatma Aliye the only woman writer of her period, are studied. m
Özet (Çeviri)