Latmos (Beşparmak) dağları Güzeltepe'deki antik yerleşim -topografik bir inceleme-
Latmos (Beşparmak) mountains the ancient settlement nearby Güzeltepe-A topographical survey-
- Tez No: 122849
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
öz Bu yüksek lisans tezinde, Latmos (Beşparmak) Dağları'nda, Aydın İli Bağarası Kasabası'na bağlı Güzeltepe Köyü yakınında bulunan, daha önce incelenmemiş bir antik yerleşimin, topoğrafik açıdan ele alınarak yerleşim karakterinin saptanması amaçlanmaktadır. 1999-2001 Herakleia - Latmos Yüzey Araştırması kapsamında, yerleşimde arazi ölçüm ve gözlemlerine dayanan çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yerleşimin topoğrafik genel planı çıkartılarak, gerekli görülen detay çizimleri yapılmış, saptanan yapılar sistemli bir şekilde incelenmiştir. Benzer karakterdeki yerleşimler göz önüne alınarak, tez konusu yerleşimin yalan merkez konumundaki Herakleia Kenti ile ilişkisi açığa çıkarılmıştır. ABSTRACT This M. A thesis, aimed to determine the settlement character of the unknown ancient settlement in Latmos (Beşparmak) Mountains nearby Güzeltepe Milage belonging to Bağarası in Aydın, with a topographical survey. The research based on field observations and field measurings was carried out as a part of Latmos - Herakleia survey in between 1999-2001. A topographical general plan of the settlement and necessary detailed plans were drawn as well as buildings were observed systematically. In comparison with the similar settlements, the importance of the settlement itself in relation with Herakleia which was an important city in a close distance was declared. Ill
Özet (Çeviri)