Organizasyonlarda sistem yaklaşımı, proje yönetimi ve örnek çalışma
System approach in the or ganizations, project management and example
  1. Tez No: 122851
  2. Yazar: MEHMET AKİF DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz Baş döndürücü bir hızda değişen ve gelişen günümüzün dünyasında, en önemli ihtiyaçlardan biri de yüksek verimli ve çevre dostu enerji kaynaklarıdır. Bu bakımdan doğalgaz; mevcut rezerv, yüksek verim ve çevre kirliliğine yol açmama gibi özellikleriyle, kullanım alanını genişleten bir enerji kaynağıdır. Ülkemizde, 2.Mayıs.2001 de Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren“ Doğalgaz Piyasası Kanunu ”ile, doğalgaz ithali, iletimi, dağıtımı, depolanması, pazarlanması, ticareti ve ihracatı ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmiştir. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla, bu sistemi ayakta tutan“ işletmecilik faaliyetleri ”de, yeni dönemde ön plana çıkacaktır. Mevcut işleyen sistemde; doğalgaz şebekesinin ( yer altı dağıtım hatlarının ) genişlemesi, kullanımının artması ve hizmet alanlarının büyümesiyle yeni işletme birimleri açılmış ve bir yandan personel kapasitesi bakımından genişlerken, diğer taraftan da fonksiyonelliğin azalması sorunu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple; günümüz şartlarına uygun, hizmet kalitesinden taviz vermeden ve takım çalışması anlayışıyla yeni durumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek, etkin bir iletişimle doğalgaz işletmecilik faaliyetlerinin daha hızlı, verimli ve güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Organizasyonlarda sistem yaklaşımı; işletmeleri çevreleriyle ilişkili bir açık sistem olarak ele alması, alt sistemler arası ilişkileri incelemesi ve olayları, girdi - süreç - çıktı - geri besleme unsurlarını göz önünde bulundurarak değerlendirmesi nedeniyle, çalışma kapsamında incelenmiştir. Proje yönetimi bakış açısıyla; çalışmanın amaç, önem sınırlılık ve kapsamı net bir şekilde ortaya konulmuş, ana hedef belirlenmiş ve analiz çalışması sonucu alternatif çözümler değerlendirilerek yeni yapı oluşturulmuştur.“ Organizasyonlarda Sistem Yaklaşımı, Proje Yönetimi ve Bir Örnek Çalışma ”isimli bu çalışmayla, doğalgaz işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede; sistem yaklaşımının yönetim düşünce ve uygulamasında kullanılması ve proje yönetimi bakış açısıyla yeni bir organizasyon yapısı oluşturulması, amacına ulaşılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important needs in the incredible quickly changing and developing nowadays world is high-efficient, and environmental energy sources. Hence, Natural Gas is an energy source which has huge usage area with the features like as current reserve, high combustion efficiency, harmless to environment. Some new orders related with importing, transporting, delivering, storing, advertising, selling and exporting of natural gas became valid with“ Natural Gas Market Law”which is published in the official newspaper on 2 May 2001 in our country.“Natural Gas Operation Activities”which is keeping alive this system will be appeared with expanding of the natural gas usage. In the current working system; new operation units are opened with expanding the natural gas pipeline (underground delivery lines), increasing usage and enlarging service area and when the structure is enlarging with personnel capacity, decreasing functionality problem is appeared. It is obvious that natural gas operation activities should be fast, secure and efficient with active communication, appropriate to contemporary conditions, adequate for new situation's needs, without compromise from service quality and within the teamwork mentality. System approach in the organizations is investigated in this research because of considering operations as an open system related with their environment, indicating subsystems as related and dependent each other, and considering events within the input-process-output and backup feeding facts. It is obtained that new structure is built with executing activities in the frame of project management, exposing aim, importance, limitations and coverage definitely, and evaluating alternative solutions as a result of analyze study within the major target direction. Finally, aim of building a new organization structure is achieved with this research,“ System Approach in the Organizations, Project Management and an Example ”in the Operation Unit Activating in the Natural Gas Sector, with the view of project management and using system approach in the management thought and application. IV