Türkiye Cumhuriyetinde siyasal sistemde laiklik
Laicism in the Turkish Republic's political system
- Tez No: 122880
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu Türkiye Cumhuriyetinde Siyasal sistemde laikliktir. Siyasal sistemin laikleştirilmesine yönelik olan inkilâp hareketleri, çalışmanın temel konusudur. Siyasal yapının laikleştirilmesi için yapılan inkılapların yanı sıra toplumsal ve kültürel alanda yapılan inkılaplar da bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilmiştir. Siyasal ve toplumsal yapı laiklik ilkesi etrafında şekillendirilmeye çalışılırken karşıt görüş ve eylemlerle mücadele etmek zorunda kalınmıştır. Bu duruma bağlı olarak da demokratik siyasal yaşama geçiş süreci uzamıştır. Ülkeyi 27 yıl tek parti olarak yöneten Cumhuriyet Halk Partisi 1946 yılında çok partili yaşama geçişle birlikte laiklik ilkesinden tavizler vermeye başlamıştır. 1950- 1960 yılları arasında iktidar olan Demokrat Parti, uyguladığı liberalist politikaların olumsuz sonuç vermesi karşısında halkın büyük kesiminin desteğini kaybetmiştir. Devrim karşıtı, gelenekçi-islamcı kesimin desteğini kazanabilmek için devrimleri parçalayıcı bir zihniyetle hareket ederek dinin siyasete alet edilmesine göz yummuştur. Bu çalışmada Çok Partili siyasal yaşam döneminde Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve iktidar olan Demokrat Partinin laiklik anlayışları ve bu doğrultuda yaptıkları uygulamalar mümkün olduğunca ana hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The subject of this thesis is“Laicisim in the Turkish political system”. The fundamental of this thesis is the revolution actions that to laicise of the political system. The thesis includes the revolutions to laicise of political structure and social and cultural revolutions that they were researched together. Meanwhile when the politic and social structure were formed with laicisim they had to contend with contrary opinions. Because of this case the transition period of democratic and politic life continued longer. Republic of Turkey was governed by only a party for 27 years that it was Republic People Party. In 1946 poly party life was prefered by Turkish National Asambley But in this case, the degeneration of laicisim was started. Some of the fundamentals of laicisim was started to make concesion. Republic of Turkey was governed by Democrat Party between 1950 and 1960 and liberal economics plan was put a plan but the results weren't well. Because of this it was lost to support by most of people. Pan-İslamic people who were traditional in contrary revolution group and Democrat Party goverment condened destroyed of the revolutions to win the suppurt of Pan-Islamic people. In that thesis the periods of Republic People Party and Democrat Party were researched and what were their opinions and plans about laicisim and how were their putting into practice in the poly parties life ?
Özet (Çeviri)