II. Meşrutiyet Dönemi islamcılarında 'terakki' fikri: Sırat-ı Müstakim örneği
Islamists concept of progress at the Second Constitutional Period: The case of Sırat-ı Müstakim
  1. Tez No: 122879
  2. Yazar: YUSUF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
öz Biz bu tezimizde, Türk Batıcılaşma tarihinin en tartışmalı konularından biri olan“ilerleme”(terakki) fikrine, II. Meşrûtiyet dönemi İslamcılarının yaklaşımını incelemeye çalışacağız. Bunun için çalışmamızı söz konusu dönemin ve kesimin en meşhur yayın organı olan Sırât-ı Miistakîm ile sınırlandırık. Sırât-ı Müstakim, gerek yazı kadrosu gerekse geniş etkileri sebebiyle II. Meşrûtiyet döneminin İslamcı fikriyatının temsil gücü yüksek bir mecmuasıdır. Dolayısıyla bu mecmua üzerinde yapacağımız bir nevi içerik çözümlemesi, incelediğimiz konuda bizi epey aydınlatacaktır. Adı geçen bu gazeteden hareketle İslamcıların“ilerleme”den ne anladıkları incelendiğinde karşımıza çoğu zaman maddî boyutu öne çıkarılmış, değiştirilemez bir“kanun”u ifade ettiğine inanılan bir mefhum çıkmaktadır. Bu bakış açısının temel karakteristiği, özellikte Batının ondokuzuncu asırda elde ettiği hâkim mevkiin etkisiyle, modern bilimlerin üstünlüğüne yapılan aşırı vurgudur. İslamcılar bu bilimleri transfer etmek suretiyle bütün problemlerini çözümleyebileceklerini ümid etmekteydiler. ABSTRACT In this thesis, I am try to examine the Islamists' point of view about the idea of“progress”(terakki), during the Second Constitutional period, which was also a too much controversial idea in history of the Turkish Westernization. For a such examine, I have limited my work with Sırât-ı Müstakîm (The Straight Road), the most famous Islamist periodical in the Second Constitutional period. Because whether its authors or wide effects, Sırât-ı Müstakîm was an eloquent example for the İslamists' ideas for the Second Constitutional period. For this reason, a kind of content analysis that 1 am going to carry out, could inform us largely about the matter, which I am examine. The Islamists' concept of“progress”that we find in Sırât-ı Müstakîm, appears in the form which is nearly materialistic, and unchangeable“law”. The main characteristic of this approach is an extreme stress on the superiority of modern sciences by the effect of the dominate of the Western civilization over the world in nineteenth century. The Islamists hoped that if they transfer the modern sciences and technology they will progress and solve all their problems. iv
Özet (Çeviri)