Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan geçici personelin (er-erbaş) sosyo-ekonomik durumlarının örgüt kültürünü benimsemeye etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A Study about the effect of compulsory soldiers (private-sergant) socio-economic condition on their organizational culture acceptance in Turkish army
  1. Tez No: 122894
  2. Yazar: AHMET EJDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
öz Bu araştırmada, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki geçici personelin (er-erbaş) örgüt kültürünü benimsemesinde sosyo-ekonomik faktörlerin etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmamızın temel varsayımı farklı sosyo-ekonomik sınıfların askeri birliklerdeki kültürü benimsemede etkisi olduğu şeklindedir. Bu araştırmada kültürü oluşturan unsurlar üç kategori altında ele alınmıştır. Bu kategori düşünsel, eylemsel ve somut olarak adlandırılmaktadır. Her bir kategori farklı bakış açısından kültürün kendisini oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre kategoriler arasında yüksek düzeyde korelasyon olduğu bulunmuştur. Buna göre açık bir şekilde önerilmektedir ki kültürü oluşturan her bir kategori tek başına kültürün tamamı hakkında değerlendirme yapabilme gücüne sahiptir. Bu sonuçlara ulaşmak amacıyla araştırmanın kuramsal temel bölümünde kültür ve örgütsel kültür kavramı, kültürün özellikleri, kültür modelleri, sınıflandırma, kültürün fonksiyonları ve kültürün unsurları konusu incelenmiştir Araştırma sonucunda örgüt kültürü benimsemede sosyo-ekonomik faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research was to find out the effects of socio-economic factors in acceptance of organizational culture by the compulsory soldiers (privates, corporals, and sergeants) in Turkish Armed Forces. We assumed that differences in socio economic classes affect the acceptance and the commitment in culture of military units. In this reseach, elements forming the culture have been identified into three categories. These categories are idea, action, and physical. All three categories make the culture whole from different perspectives. As found in the research, it has been understood that there were high level corelations among the categories. From the results of the research we can clearly propose that any category forming the culture has the power to determine about the culture as a whole. To reach to these results, we have mentioned the subjects in literature review as follows: the concept of culture and organizational culture, properties of culture, culture models, classifications, functions, elements of culture. As a result of the research, we found out that socio-economic factors were affecting the soldiers' acceptance and commitment into organizational culture. IV