Türk Silahlı Kuvvetelerinde televizyon ve radyodan etkili bir yararlanım için stratejik plan önerileri
Strategic plan suggestions for the effective using of television and radio in the Turkish Armed Forces
- Tez No: 122895
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Public Relations, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin halkla ilişkiler faaliyetlerinde televizyon ve radyo için etkili yaradanım yollan geliştirmek ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile televizyon ve radyo kuruluşları arasındaki ilişkilerin niteliğini tespit etmektir. Araştırma, Türkiye'de ulusal yayın yapan 13 televizyon kuruluşunda gerçekleştirilmiştir. Radyo ve yerel televizyon kuruluştan kapsam dışında bırakılmıştır. Ulusal yayın yapan televizyon kuruluşlarının genel yayın yönetmenlerine anket uygulanmıştır. Anket soru listesi tarzında hazırlanmış olup dokuz sayfadan oluşmaktadır. Araştırmada, ulusal televizyon kuruluştan ile Türk Silahlı Kuvvetler arasındaki ilişkiler, TSK'de televizyondan etkili yaradanım için yapılması gerekenler ile televizyon kuruluşlarının yayınlan hakkında bilgiler araştırılmıştır, ilişkileri geliştirmek için bugün ve gelecekte neler yapılabileceği konularında televizyon yöneticilerinin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, ulusal televizyon kuruluşları ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmeye ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Geliştirilme ihtiyacı olan konularda öneriler yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to develop the effective ways of using radio and television broadcast in public relations operations of the Turkish Armed Forces and to determine the relationship between the television-radio associations and Turkish Armed Forces. The research was conducted through 13 national television associations in Turkey. Radio and local television associations are not covered in the research. The questionnaire was applied to General Director of Broadcast of national television channel in Turkey. The questionnaire that organized as a question list form involves nine pages. In the research, the relation between television associations and the Turkish Armed Forces, the things that are necessary for the effective ways of using television and radio broadcast in the Turkish Armed Forces and information about television associations are determined. Improving relations between national television associations and the Turkish Armed Forces, it is asked to Directors of television channel what can be done today and in the future. The result of research, it have been understood that the relations between television associations and the Turkish Armed Forces need to improve. Suggestions have been done in these subjects. The solutions to problems seem to be mutual communication between television associations and the Turkish Armed Forces. IV