Küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Türkiyedeki gelişimi
Foreign direct investment in the process of globalization and its development in Turkey
  1. Tez No: 122897
  2. Yazar: ELİFE AKİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZ Küreselleşmeyle birlikte, önemli ölçüde dünyanın ekonomik yapısı da değişmiştir. Belli sınırlar içinde kalmayan ve maksimum kar yönünde hareket eden sermaye için, artık ulusal sınırlar önemini kaybetmiştir. Kaynak yetersizliği içinde olan Gelişmekte Olan Ülkeler, 1990'lı yılların başlarından itibaren bu durumu fark ederek, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımını ülkelerine çekebilmek için mücadele etmektedirler. Çünkü, portföy yatırımı olarak belirttiğimiz kısa vadeli sermaye hareketlerinin ülke ekonomilerini bir anda krize soktuğu birçok ülke deneyimiyle kanıtlanmıştır. Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, ülkelerin sermaye açığını kapatmakla birlikte, ülkeye yeni teknolojiler kazandırmakta, know-how getirmekte ve ülke içinde sağlıklı bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu çalışmada Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının ülke ekonomilerine katkıları, ülkeye gelme ve gelmeme koşullan ve Türkiye'deki mevcut durum ele alınarak değerlendirilmiştir. ABSTRACT The economics structure has massively changed parallel to the globalization. Today national orders lost importance for the capital which is acting towards maximum profit. The developing countries who lack capital forces, by realizing this situation in the early 1990's. Began making effort in order to attract Foreign Direct Investment their countries. Because, that the short term capital investment which was mentioned as portfolio investment rush economies into sudden crisis was proven by the experiences of several countries. Besides closing negative capital gap, the Foreign Direct Investments also bring new technologies and know-how to the country and provide healthy conpetition field in countries. In this study the benefits of Foreign Direct Investments positive effect, their conditions of getting in the country and the current situation in Turkey have been observed and appraised accordingly. Ill
Özet (Çeviri)