Gelişen piyasalarda finansal krizler; örnek ülke Arjantin-Türkiye
Financial crisis in the developing countries; Argentina-Turkey
  1. Tez No: 122898
  2. Yazar: GÜNİZ DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZ Finansal krizlerin ne zaman olacağını, kimleri etkileyeceğini, ne kadar büyük olacağını, ne zaman etkilerinin geçeceğini tahmin etmeyi kim istemezdi ki? Bir ülkenin ekonomik göstergelerine tıpkı bir arabanın göstergelerine bakıp ne zaman arızalanacağını bilmek sadece geleceği görmek isteyen hayalperestlerin değil, dünya tarihindeki büyük ekonomistlerin de ilgisini çekmiştir. Araştırmaların sebebi; ister peşinde koşulan bir ülkenin kaderinin kurtarılması kadar ağır bir sorumluluk ister her bilim dalında olduğu gibi ekonomi biliminde de insanoğlunun keşfetmeyi düşlediği sihirli ahengi çözmek olsun, bu konuda Keynes, Marshall, Fisher, Kindleberger gibi bir çok bilim adamının çalışmaları bulunmaktadır.Bu çalışmaların ortak amacı yaşanan krizler karşısında olanları anlayabilmek, gelecekte olabilecekler hakkında fikir yürütebilmek için kullanılabilecek teoriler yaratmaktır. Yirmi birinci yüzyılın ilk yıllarım yaşarken yalan geçmişte dünyanın yaşadığı Arjantin krizi gibi birçok beklenilmeyen kriz, aslında henüz finansal krizlerin düşünüldüğünden daha az anlaşıldığını göstermiştir. Ülkemizin son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılar finansal kriz teorilerinin ülkemize uygulanmasını, gelecekte yaşayabileceğimiz sıkıntıların tahmin edilmesinin beklentisini gündeme getirmiştir. Ülkemizin gelecekteki ekonomik durumunun tahmin edilmesinde, yaşanmış olayların deney olarak kullanılmasından yola çıkarak, Arjantin örneği sıkça kullanılmıştır. Bir sonuca varmadan önce, Arjantin'in birçok ekonomik göstergesinin ülkemizin göstergeleriyle benzer olduğunu ancak arada yine de önemli farkların bulunduğunu hatırlamalıyız. Bunu söyledikten sonra Arjantin örneğinin incelenmesi ve buradan çıkartılacak derslerin ileriki tecrübelerde kullanılması önem taşımaktadır. Çalışmamız, yukarıda anlatılan gerçekleri göz önünde bulundurarak, kamuoyunda sıkça tartışılan Arjantin ve Türkiye'nin yaşadığı krizlerin benzerliklerini ve farklılıklarını anlatıp, doğru dersleri çıkarmamız için yol göstermektedir. ABSTRACT Who would not want to know when a financial crisis will occur, who will be effected, how big it's going to be, when will it's effects wear off? Observing a country's economical indicators just like looking at tile dashboard of a car and guessing when something is about to go wrong is not only the dream of many people but also the dream of many scientists. The reason behind many economical research regarding financial crisis could be the heavy burden of saving a nation facing great economic difficulties or simply as a result of the ultimate goal of science, discovering the natural harmony governing our world, in this case the dynamics of economics. No matter what the driving force is, many great economists like Keynes, Marshall, Fisher and Kindleberger contributed to the subject with their valuable work. The common aim of these studies is to gather enough understanding about the crisis in order to be able to create a theory in order to forecast future crisis. The financial crisis that occurred in late 1990's like the one in Argentina showed economists that our knowledge and understanding about financial crisis is a lot less that we think it is. Due to the financial difficulties that Turkey is going through in the last couple of years, many crisis scenarios about Turkey, based on financial crisis theories, are being discussed and studied. Past experience in Argentina is commonly referred to when forecasts are made regarding Turkey's economic outlook. Before jumping to any conclusions we should point out that although many economic indicators of Argentina and Turkey are similar, many are not. After noting this we can confidently say that any lessons learned from Argentina can be updated to our knowledge about financial crisis and used when studying Turkey. This paper discusses the similarities and differences between the crisis in Argentina and Turkey and helps us to draw correct conclusion from both experiences. iii
Özet (Çeviri)