Zaman (1918-1919) ve Son Saat (1925-1928) gazetelerindeki dil ve edebiyat yazılarının incelenmesi ve şiir metinleri
Examine the language and literature and poem texts in Zaman (1918-1919) and Son Saat (1925-1928) newspapers
  1. Tez No: 122904
  2. Yazar: MÜŞTAK KEMAL KIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
ÖZ Süreli yayınlar edebiyat tarihi araştırmalarında her zaman çok önemli bir yer tutmuştur. Tanzimat döneminde gazete ve dergilerin yayın hayatlarına başlamlarıyla Türk fikir dünyasında çok önemli değişiklikler ve gelişmeler meydana gelmiştir. Edebiyat tarihi araştırmalarıyla süreli yayınlar arasındaki ilişki, direkt bir ilişkidir. Biz de tezimizde Millî Mücâdele ve Cumhuriyet1 in ilk yıllarındaki iki önemli gazeteyi mevzu edindik. Bu gazetelerdeki dil ve edebiyat yazılarını, şiirleri inceledik. Ardından bu yazıların dökümünü verdik. Bu çalışmamızla Türk edebiyatının çok önemli iki devrinin edebiyat, kültür ve sanat hayatının panoramasını vermiş olduk. ABSTRACT Periodicals have always played an important role in researches in the area of literature history. Along with the launch of newspapers and magazines during the period of Tanzimat, very notable changes and developments took place in the Turkish intellectual life. The relation between periodicals and the researches on the history of literature is direct one. So, we selected two remarkable newspapers which were issued in the early periods of Milli Mücadele and the Republic, for our thesis. We studied the language and literature articles and poems written in these newspapers. Then, we provided a list of these works. Thus, in our thesis, we reflected the literary life of two periods of the Turkish history of literature along with a panorama of the political, social and cultural life which forms the foundations of literary life. ill
Özet (Çeviri)