Menkul kıymetleştirmenin temel ve hukuki esasları; Yurt dışı ve Türkiye uyglamasının karşılaştırılması
Basic and legal aspects of securitisation; Comparing of Turkish and international practices
- Tez No: 122906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
oz Bu çalışmada, ilk uygulamaları 1970'li yıllarda A.B.D.'de gerçekleştirilen ve daha sonra tüm dünya sermaye piyasalarında yaygın bir uygulama alam bulan“menkul kıymetleştirme”ve menkul kıymetleştirme sonucunda ihraç edilen“asset backed securities”yada Sermaye Piyasası Kanunu'na“varlığa dayalı menkul kıymetler”olarak giren menkul kıymetlerin, Türkiye ve yurt dışındaki hukuki esasları, karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, katılımcıların çokluğu ile oldukça kompleks görünen varlığa dayalı menkul kıymet ihracı işleminin, aslında herhangi özel bir kanuna gerek olmaksızın, Borçlar Kanunu gibi temel kanun hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilebilecek kadar basit bir hukuki mekanizmaya dayandığı anlatılmaktadır. Özel bir kanuna gerek olmaksızın dahi uygulanması mümkün olan varlığa dayalı menkul kıymetlerin Türkiye'de ihracı için, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri IH No. 14 Tebliğindeki şartlara uyma zorunluluğu bulunduğu, ancak bu şartlara uygun olarak ihraç edilen menkul kıymetlerin yurt dışı uygulamadaki, varlığa dayalı menkul kıymetlerden beklenen en temel fonksiyonu dayandığı alacağın ödenmesi durumunda varlığa dayalı menkul kıymetlerin ana para ve faizlerinin de tam olarak ödeneceği işlem bunu sağlayacak şekilde yapılandırılır; buna rağmen ortaya çıkan problemler“hukuki riskler”olarak adlandırılır ve göz önünde bulundurulur) yerine getirmekten uzak olduğu sonucuna varılmaktadır. t ABSTRACT In this paper, legal principles and structure of securitization and the“asset backed securities”which are first innovated in the USA in 1970's and implemented all over the world markets later on, are examined and overlooked comparatively from the legal aspects of Turkish and other countries' practices. What the paper ends up with is that asset backed securities have a simple legal structure so that they can be realized under the general rules of basic laws i.e. obligation code and alike, not necessarily with any special“securitization law”. However, the related special regulations in the Turkish legislation are almost an obstacle for realizing the fundamental necessary principle of asset backed securities that as long as the underlying receivables are paid, there will not be any problem in the payment of the principals and interests of asset backed securities when due (unless unexpected legal risks occurs explained in this paper). m
Özet (Çeviri)