Maliyet yönetimi ve hedef maliyetleme üzerine örnek çalışma
Cost management and a sample study on target costing
  1. Tez No: 122927
  2. Yazar: REZZAN SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Günümüzün yoğun rekabet ortamında mevcut ürünlerin yaşam sürelerinin giderek kısalması yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunu giderek daha da önemli bir hale getirmiştir. Günümüz işletmeleri, rekabetçi üstünlük sağlayabilmek için, müşteri istek ve ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler tasarlayarak düşük maliyetle, yüksek kalitede ve hızlı bir biçimde pazara sunmak zorundadırlar. Bunun için de ürünün daha planlama ve tasarım aşamasından itibaren, maliyetleri düşürmeye yönelik yönetim tekniklerine ihtiyaç duyulmuştur. Üretim sürecinin kısaltılmasının, maliyetler üzerindeki etkisini ortaya koyan maliyetleme sistemleri arasında en fazla ilgi toplayan Hedef Maliyetleme Sistemi olmuştur.“ Hedef maliyetleme ”maliyetlerin henüz gerçekleşmeden yönetilmesini ve ürünün kalitesini koruyarak, hedeflenen kan gerçekleştirebilecek bir maliyet düzeyinde üretilmesini amaçlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, pazara dayalı yaklaşımların ön plana çıktığı bugünün küresel rekabet ortamında hedef maliyetlemeye duyulan gereksinim tartışılmış, hedef maliyetleme sürecinin aşamaları detaylı olarak anlatılmış ve örnekle desteklenmiştir. ABSTRACT In today ' s highly competitive environment, the concept of new product development has become even more important due to the reduction of life cycles of existing products. In order to achieve competitive advantage, today ' s enterprises should design and supply products with a lower cost and that meet customers ' requirements. As a way to decrease costs, enterprises need new cost management tecniques applied from the beginning designing processes. Among the costing systems that bring up effect of the reduction of pruduction cycle over the costs, the one which draws the most attention is Target Costing. Target Costing is a technique that enables the management of the costs before they occur by maintaining the quality and intends to achieve the target profit. In this study, the need of target costing in a competitive world where approaches based on market has come to the front has been discussed. The stages of target costing process exemplified in great detail. m
Özet (Çeviri)