Sabah gazetesi (1899-1909)'ndeki dil ve edebiyat yazılarının incelenmesi ve şiir metinleri (2. CİLT)
In Sabah newspaper (1899-1909) investigating language and literatures and poetic texts (2.VALUME)
  1. Tez No: 122934
  2. Yazar: MECİT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 961
Özet
öz Gazete ilk ortaya çıktığı tarihten bu yana en önemli iletişim araçlarından biri olarak görev yapmıştır insanlar gazete sayesinde haber alma haklarını kullanmışlardır. Gazeteler ayrıca ;çok değişik edebî materyallerin de yer aldığı bir özellik göstermektedirler. İçlerinde barındırdıkları edebî yazılar,şiirler,tiyatrolar,fıkralar vb. türlerle hem edebiyat tarihine hem de kültür tarihine kaynaklık etmektedirler. Bu noktada gazeteler dolaysız bir biçimde edebiyat biliminin de inceleme sahası içine girmektedirler. Bu tezde,gazetelerin edebiyat bilimi için ne kadar önemli bir saha kaynağı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken de gazete içinde yer alan edebî metin dediğimiz türlerin açıklamalarına gidilmiş ve gazetedeki yazıların dökümü yapılmıştır. Bu yapılırken de görülmüştür ki gazeteler hem edebî tartışma platformu oluşturulabilen yerlerdir hem de edebiyat dışı tartışmalar da gazeteler vasıtasıyla yapılabilmektedir. ABSTRACT Newspaper has played a role as the most important means of communication since it has first arrived.People made use of their right to be informed thanks to the newspaper. Newspapers also bear the feature of containing much distinct literary materials.The literary pieces they contain, with its varieties such as poems,theaters,articles etc,form a source to both the history of literature and culture. At this point,newspaper enter the field of research of literature. This thesis tried to show how an important source of field comprised newspapers for literature. While doing so, we tried to explain the types we call literary text included in newspapers,and made an inventory of the letters in a newspaper. While doing so, we that newspaper are arenas where both literary and non-literary discussion platforms can be established. m
Özet (Çeviri)