Şarta bağlanan talak
  1. Tez No: 122935
  2. Yazar: MURAT OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLAZİZ BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz Evliliği sona erdirme şekillerinden biri de talâktır. Talâk kocanın tek taraflı evliliği sona erdirmesidir. Koca, bu yetkiyi en fazla üç kere kullanabilir. Kocanın, talâk yetkisini nasıl kullanacağını Allah Teâlâ Kur'an'da bizlere bildirmiştir. Allah'ın emrettiği şekilde talâkın gerçekleşmesi için kadının hayızlı olmaması, eğer temizlik döneminde ise o temizlik dönemi içinde onunla ilişkiye girmiş olmaması gerekir. Bunun dışındaki boşama şekilleri Kur' an' a aykırı olacağından geçerli değildir. Gelecekteki bir zamana veya bir şarta bağlanan talâk, Allah'ın emrettiği şekilde olmadığı için geçersizdir. Çünkü Allah'ın bize bildirdikleri arasında böyle bir boşama şekli yoktur.
Özet (Çeviri)
One of the ways of ending marriage is divorce. Divorce is the ending of the marriage by solely the husband's decision. The maximum number of times the husband can use this authority is three. In the Holy Qur'an, Allah has informed us about how the husband can use this right of divorce. According to the commandment of Allah, for divorce to take place, the woman should not be in her menstrual period. If she is in her purification period, she will have to abstain from having sexual intercourses. Apart from this form of ending the marriage, any other form is contradictory to the Qur'an and is not legal. A divorce relating to future time or condition is not legal because it is not corresponding to Allah's commandments, and in Allah's Holy Book there is no such form of divorce.