İşletme yönetiminde etkin zaman kullanımı ve çalışanlar açısından zaman yönetiminin araştırlması
Effective usage of time on business administration and time management research amoung employees
- Tez No: 122933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezde işletme yönetiminde etkin zaman kullanımı nasıl olmalıdır? sorusuna yanıt aranmıştır. Yanıt aranırken iş hayatımızla, iş hayatımızı yakından ilgilendiren iş dışı günlük hayatımız bir bütün olarak incelenmiştir. Bu tez işletme yönetiminde etkin zaman kullanımının nasıl olması gerektiği konusunda tüm çalışanlara kaynak niteliğindedir. Verilen tavsiyeler ışığında her çalışan iş hayatında kendine göre bir çalışma düzeni belirleyebilecektir. Böylece hem işletme açısından hem de çalışan açısından etkinlik ve verimlilik sağlanabilecektir. Çalışmaya ilk olarak zaman konusu genel olarak incelenerek başlanmıştır. Buna bağlı olarak zamanın yapısından, yönetiminden, zamanı idareli kullanmanın faydalarından, günümüzde zamanın öneminden bahsedilmiştir. Sonrasında zamanı arttırma yöntemleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu çerçevede alışkanlıklardan, zamanın denetiminden, strateji, planlama, karar verme, iş bölümü, görevlendirme, yetki devri, sekreterlerin zaman arttırıcı etkilerinden bahsedilmiştir. Daha sonra işletmelerde bilinen yaygın zaman kaybettiriciler telefon, toplantılar, dosyalama sistemi ve masa düzeni, okumak, ziyaretçiler, erteleme, hayır diyememe ve seyahatler olarak belirlenmiş ve anlatılmış, zaman iyi kullanılamadığı taktirde ne gibi sonuçlar ortaya çıkabileceğinden bahsedilmiştir. Tez 'İşletme Yönetiminde Etkin Zaman Kullanımı Ve Bir İşletmede Beyaz Yakalıların Zaman Yönetimine bakışlarına İlişkin Bir Araştırma' konulu anket çalışması ile desteklenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis the question of“ How should be the effective time management in a company?”is examined. In this process, as our personal life has a huge effect on our professional life, they're analyzed as a whole. mThis thesis will provide a source to all in their professional life on effective time management. In the light of the recommendations given, everybody will be able to organize their time individually, and this will provide a more effective and more productive environment both for the employee and the company. This research starts with an overall examination of time. In relation to this the structure of time, time management, the advantages of using time effectively and the importance of time today are also mentioned. Next, the ways of saving time are examined in detail. In this context, habits, time control, strategy, planning, deciding, division of labour, delegation of tasks, handing over authority and the effects of secretaries as time-savers are mentioned. Then some common time-consuming factors in companies are identified and explained. These are phone calls, meetings, filing system, desk organization, reading, visitors, postponements, being unable to say“no”and travels. Some possible consequences of using time ineffectively are also mentioned. This thesis is supported by a questionnaire called“Effective Time Management in Business Administration and a Study on White Collars Approach to Time Management in a Company”