Savunma harcamalarında iktisadi etkinlik
The Economic effects of the defense expenditures
  1. Tez No: 122936
  2. Yazar: ŞAKİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
m oz Bu çalışma ile Savunma Harcamalarının İktisadi Etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öncelikle genel olarak kamu harcamaları ve savunma harcamalarından bahsedilmiş daha sonra Türkiyeye geçilip, Türkiye' de savunma harcamaları ve ekonomiye etkileri istatistiklere açıklanmıştır. Sonuç olarak; Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılığının devam edebilmesi için, ileriki yıllarda da ekonomiyle orantılı optimum savunma harcaması yapmanın uygun olacağı değerlendirilmiştir. ABSTRACT The economic effects of the defense expenditures is tried to be explained in this dissertation. First of all, public and defense expenditures are mentioned briefly in general and then Turkish defense expenditures and its effects on Turkish economy are explained with statistics. As a result, it is concluded that it would be suitable to make optimum defense expenditures propotional with the economic situation of Turkey in the future to maintain the deferrent power of the Turkish Army.
Özet (Çeviri)