Dünya'da ve Türkiye'de beyin göçü: Türk beyin göçüne paradoksal önlemler
Brain migration in the world and in Turkey: Paradoxal measures against Turkish brain migration
  1. Tez No: 122937
  2. Yazar: OLGAÇ YÜKSEL AKDORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz Bu çalınmanın konusu yurtdısmu göç haıckcllcrinin önemli bir kıyınım oluşturan beyin göçüdür. Araştırmamızda beyin göçünün tanımı, tarihçesi, literatürdeki yeri, ortaya çıkış nedenleri ile; az gelişmiş, gelişmekle olan ve gelişmiş ülkeler açısından önemi incelenmiştir. Beyin göçünün ülkeler ve sosyal açıdan toplumlar üzerinde yarattığı pozitif ve negatif etkiler de, araştırmanın üzerinde durduğu konular arasında gelmektedir. Türkiye'nin beyin göçünden nasıl etkilendiği ve ortaya çıkan olumlu-olumsuz sonuçlar ise araştırmanın üçüncü bölümünde yer almaktadır. Türkiye'nin beyin göçünden olumsuz etkilenen bir ülke konumunda olduğu ve bu durumun tersine çevrilebileceği; ancak beyin göçüne karşı yerleşmiş düşünce ve önlemlerin dışına çıkılarak radikal değişikliklerle paradoksal önlemlerin alınması gerektiği düşüncesi, bu çalışmanın tezini oluşturmaktadır. ABSTRACT The main topic of this study is brain drain, which makes up an important part of immigration to foreign countries. The research has aimed at not only defining brain drain, but also identifying brain drain's historical progress, its place in literature, reasons as to how it originated, and its significance in accordance with undeveloped, developing, and developed countries. Brain drain's negative and positive impacts on countries and from a social perspective on societies are among the topics dwelled upon in this study. The third part of the research consists of negative and positive results of brain drain in Turkey and how the country is affected by it. The thesis of this study states that Turkey is negatively influenced by brain drain. On the other hand, this effect can be reversed. However, this can be achieved if actions beyond the conventional forms are radically undertaken for paradoxical precautions to be assumed. IV düzeltme
Özet (Çeviri)