Perge doğu konut alanı 1989-1998 kazılarında ortaya çıkarılan evler, mimari açıdan bir değerlendirme
The houses unearthed between 1989-1998 eastern residential area excavations, Perge an architectural evaluation
  1. Tez No: 122952
  2. Yazar: TURGUT HACİ ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
oz Perge kazısı başkanı Prof. Dr. Halûk ABBASOĞLU, Perge Evleri'nin araştırılması amacıyla kentin doğu surları yakınındaki bir insulada yoğunlaşan projeye başlamıştır. Bu kapsamda yalnız 1989-1998 yıllarında kazılarak günışığına kavuşturulan evlerin mimarisi doktora tez konusu olarak burada değerlendirilmiştir. İnsuladaki 1989-1998 kazılarında beş ev ortaya çıkarılmıştır. Açık bir avluyu çevreleyen mekanlar bu evlerin planının esasım oluşturur. Evlerin üçü küçük peristyllidir. Duvar tekniğinden anlaşıldığına göre, insuladaki evlerin tümü üç farklı devir gösterir; MS 1.-3. yüzyıl (I. Yapı Evresi), MS 4. yüzyıl (II. Yapı Evresi) MS 5. - 6. yüzyıl (III. Yapı Evresi). Evler, mimari tarihi yönünden MÖ 5. - MS 7. yüzyıl Anadolu konut mimarisi gelişim/değişim süreci kapsamında değerlendirildiğinde Anadolu'nun Antik Çağ geleneğinin etkilerini yansıtırlar. ABSTRACT Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, the director of Perge excavations, started a project in an insula near the eastern city- walls in 1989, aiming to study the houses. The present doctorate thesis comprises the architecture of five houses excavated within this context between 1989-1998. The basic scheme in house-plans consists of a courtyard with numerous rooms around it. The courtyard is in the form of a peristyle in three instances. Masonry techniques indicate three building-phases for all houses in the insula: AD 1.-3. centuries (phase I), AD 4. century (phase II) and AD 5. - 6. centuries (phase III). From the aspect of architectural history recording the process of development/change in Anatolian domestic architecture between 5. century BC- AD 7. century, the houses under scrutiny reflect the influences of ancient Anatolian traditions. in
Özet (Çeviri)
oz Perge kazısı başkanı Prof. Dr. Halûk ABBASO?LU, Perge Evleri'nin araştırılması amacıyla kentin doğu surları yakınındaki bir insulada yoğunlaşan projeye başlamıştır. Bu kapsamda yalnız 1989-1998 yıllarında kazılarak günışığına kavuşturulan evlerin mimarisi doktora tez konusu olarak burada değerlendirilmiştir. İnsuladaki 1989-1998 kazılarında beş ev ortaya çıkarılmıştır. Açık bir avluyu çevreleyen mekanlar bu evlerin planının esasım oluşturur. Evlerin üçü küçük peristyllidir. Duvar tekniğinden anlaşıldığına göre, insuladaki evlerin tümü üç farklı devir gösterir; MS 1.-3. yüzyıl (I. Yapı Evresi), MS 4. yüzyıl (II. Yapı Evresi) MS 5. - 6. yüzyıl (III. Yapı Evresi). Evler, mimari tarihi yönünden MÖ 5. - MS 7. yüzyıl Anadolu konut mimarisi gelişim/değişim süreci kapsamında değerlendirildiğinde Anadolu'nun Antik Çağ geleneğinin etkilerini yansıtırlar. ABSTRACT Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, the director of Perge excavations, started a project in an insula near the eastern city- walls in 1989, aiming to study the houses. The present doctorate thesis comprises the architecture of five houses excavated within this context between 1989-1998. The basic scheme in house-plans consists of a courtyard with numerous rooms around it. The courtyard is in the form of a peristyle in three instances. Masonry techniques indicate three building-phases for all houses in the insula: AD 1.-3. centuries (phase I), AD 4. century (phase II) and AD 5. - 6. centuries (phase III). From the aspect of architectural history recording the process of development/change in Anatolian domestic architecture between 5. century BC- AD 7. century, the houses under scrutiny reflect the influences of ancient Anatolian traditions. in