Çağdaş Tatar Türkçesinde zaman morfemleri
Tense markers in modern Tatar Turkish
- Tez No: 122953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
oz Çağdaş Tatar Türkçesindeki zaman morfemlerinin tespiti, işlevleri ve bunların Türkiye Türkçesinde nasıl karşılanabileceği üzerine hazırlanan bu çalışmada yirminci yüzyılda yazılmış eserler örnek alınarak eşzamanlı (synchronic) semantik bir inceleme metodu kullanılmıştır. Çağdaş Tatar Türkçesinde uygulanan gramer metodunca zaman morfemleri asli ve tasviri olmak üzere iki başlık altında incelenir. Çalışmamızın amacı Çağdaş Tatar Türkçesindeki zaman morfemlerinin tespit ve tasnifi ile kullanım alanları olduğu için biz de onları bu şekilde ayırdık. Ardından bu morfemleri Tatar Türkçesiyle aynı gurupta ve ona yakın diğer bir kaç Türk lehçesinden faydalanarak işlevlerinin çeşitliliği yönüyle inceledik ve bunu yaparken onların Türkiye Türkçesindeki karşılıklarını ya da nasıl karşılanabileceğini de gösterdik. ABSTRACT In this work which attempts to quantify tense markers and their functions in Modern Tatar Turkish, and their meaning and equivalents in the Turkish language, synchronic, semantic research methods were applied to selected works from the last hundred years. The Modem Tatar Linguistic method of grammar separates tense markers into two parts, which are called main tense markers andperiphrastical tense markers. This method of separation has been utilised here to identify, classify and function Tatar Turkish tense markers Their functional variances were studied using some of the nearest Turkic languages in the same group, and their equivalents to the Turkish language shown.
Özet (Çeviri)