Dolaylı ve dolaysız vergilerin enflasyon üzerindeki etkisi
The Effect of indirect and direct taxes on inflation
- Tez No: 122999
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Dalgalı ve kronik enflasyonun milli paramıza olan güveni azaltması ekonomideki Türk Lirası faizlerininde yüksek reel seviyelerde seyretmesine neden olmuştur. Bu bir yandan üretime yönelik yatırımlara olan talebi azaltarak ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, sermayenin genel olarak üretime yönelik ekonomik aktiviteden uzaklaşmasına, spekülatif kazanç peşinde koşarak finansal aktivitiye kaymasına yol açmıştır. Bu durum genç nüfusa sahip ülkemizi yeni iş olanakları yaratmasını ve iş gücü verimliliğini artırması önemli ölçüde engellenmiştir. Çağımızda gelişmiş ülkelerde unutulmaya yüz tutan ve ülkemizin en büyük sorunu ve utanç kaynağı olmaya devam eden yüksek enflasyon nedeniyle Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasını tamamlıyamayacağı toplumun refah seviyesinin yükseltilemiyeceği acı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet harcamaları beraberinde devletin gelir ihtiyacımda çıkarmaktadır. Devlet, kamu hizmetleri için ihtiyaç duyduğu finansman kaynağını bütçe gelirinin %80'nini oluşturan dolaylı ve dolaysız vergi gelirlerinden sağlamaktadır. Vergiler esas amacı dışında değişik amaçlar içinde kullanılmaktadır.Mali amaç ile konulmuş tarafsız vergiler artık uygulamadan kalkmıştır. Vergi devlet harcamalarının finansmanını karşıladığı gibi, enflasyonun önlenmesi, gelir ve servet farklılıklarının azaltılması belli bölgelerdeki ve alanlardaki faaliyetlerin kısılması v.b. gibi konularda ülke kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla enflasyonla mücadele dolaylı ve dolaysız vergileri kullanarak enflasyonu makul seviyelere çekmek suretiyle istikrarlı bir büyümenin temelleri atılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT That floating and chronic inflation has been decreasing the confidence in our national money has caused interests of Turkish Lira to be at high levels. While this is affecting economic growing up negatifly by decreasing demands for producing, it has also caused that capital has been away from economic activities and after financial activities. This situation has prevented our country which has a very young population from creating new labour opportunities and increasing the productivity of working power. It is infront of us as a hard reality that today,because of the high inflation hich is about to be forgotten in developed countries and being a shame and the biggest problem in our country, our country cannot complete its economic and social progress and increase the evel of welfare. Expenses of the state bring need of income of the state with them.The state obtains source offinancing for puplic service from the direct and indirect taxes which are eighty per cent of the budget.Taxes are also used for different aims apart from real aims.taxes which were brought for financial aim are invalid then. Taxes both cover the expenses of the state and act an important role in some situations like decreasing the inflation, differences between income and fortune possessions, reducing activities in some certain areas and places.Consequently, the base of a stable development will be laid by using direct and indirect taxes on struggling with the inflation.