Toplam kalite yönetiminin emniyet teşkilatında uygulanabilirliği
Applicability of total quality mana gement in the police organization
  1. Tez No: 122998
  2. Yazar: ALPARSLAN NAZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Dünyada yönetim anlayışı aşamalardan geçmektedir. Ancak her şeyin bilgiyle değerlendirildiği günümüzde artık hiçbir şey eskisi gibi kalmamaktadır. Bilgi temelinde pek çok düşünce değişime uğrarken, insanların bilinçsiz olarak karakter ve refleks olarak yapılan eylemlerin bilinç temelinde aydınlanmaları yaşanmaktadır. Bu açıdan Toplam Kalite Yönetimi felsefesi de yönetimdeki pek çok karanlığı aydınlatmakta, yapılması gereken yönetim eylemlerinin bilinçli olarak yapılabilmesine ve anlaşılabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu anlamıyla TKY eğitiminin kamu personeline olağanüstü faydalar sağlayacağı da açıktır. Çalışmamız teorik ve uygulamalardan oluşmaktadır. Teorik kısımda TKY'nin kamu sektörüne uygulamasında ele alınması gereken teorik bilgiler incelenmiştir. Ayrıca ikinci bölümde genel olarak mevcut yönetim kültürü ve problemleri ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise Aksaray Polis Okulu Temel alınarak TKY uygulaması üzerinde anket yapılmıştır. Anketler değerlendirilerek tablolar halinde yüzdelendirilmiştir. Sonuçlar madde madde ele alınarak TKY'nin uygulanabilirliği ve önündeki engellere değinilmiştir. Sonuç olarak TKY Emniyet Teşkilatında kısmen de olsa vardır. Ancak tam anlamıyla uygulanabilmesi için kanun ve eğitim kombinezonunun oluşturulması gerekmektedir. Bu da göstermektedir ki TKY'nin Emniyet Teşkilatında uygulanabilmesi kanun merkezli bir çalışmayla mümkün olabilecektir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of management has been evolving in all over the world. Since everything is evaluated with knowledge, today nothing stands as it used to be. While many concepts are being transformed with knowledge-based considerations, people are being enlightened in the sense of knowledge, by their unintentional character and reflex actions. From this point of view, the philosophy of Total Quality Management illuminates many dark areas and fosters the necessary managerial actions consciously that are to be understood and performed. It is obvious that with this frame of reference, the education of TQM will give extraordinary advantages to the public officials. In theoretical part of this study, the theoretical aspects that are to be considered in public sector are examined. The general existing problems of managerial concepts are examined in the second chapter. In practical part of the study, a survey has been conducted on the application of TQM at Aksaray Police School. The survey is analyzed and the tables present percentiles. The results are examined item by item and the feasibility and the difficulties are mentioned. As a result, TQM exists in Police Organization only to some extent. To be applied with its exact meaning however, the combination of law and education must be formed. This shows that the application of TQM in Police Organization can only be realized with a law- centered effort. xn