Karaman Ovası'nda toplulaştırma alanlarındaki parselasyonun parsel boyutları ve kültürteknik hizmetlere etkisi üzerinde bir araştırma
Research on effects of parcelization upon the sizes of parcels and the cultural technique services on the consolidated agricultural lands of Karaman plain
  1. Tez No: 12306
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada,Köy Hizmetleri Konya İl Müdürlüğü tarafından Karaman Ovasında uygulanan toplulaştırma projeleri ilk defa burada başlatılan yeni uygulama tekniği yönünden incelenmiş, sağlandığı faydalar tartışılmıştır.Bu maksatla oluşturulan bilgisayar programına ait çıkışlar, örnek tablolarla verilmiştir. Yeni parselasyon planları parsel boyutu alan kayıpları, parsel sayısı ve şekli, sulama ve drenaj şebekeleri ile ulaşım şebekeleri yönünden incelenerek, toplulaştırmanın bu kısmındaki etkileri araştırılmıştır. Optimum parsel boyutu w/r oranı ile ifade edilen en uygun parsel boy/en oranı araştırma alanı için 3 olarak hesaplanmıştır.Proje uygulaması esnasında yararlanılan yerel ve yöresel sorunlar ile diğer problemler incelenmiş ve bunların giderilebilmesi için teklifler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, now tecniques which were applied by“Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ”in Conaclidarion projects in Karaman Plain, were Exemined from the viev point of apolicability, and the merits obtained from these new tecniques were discoused.Print-cut belonging to, computer programme used fort this surface. were presentedas model tables. New parcelization plane were investigated in regard to plat size, loss of area, plot number and shase.İnvigation and drairrage systems, and research of transportion systems, and afferct of hard Coraclication on these parameters were sles examined. Optimum plot size, which was expressed as w/ r asrio.Was calculated as 3 for one resesion sres. İn this sros/, size, legal and others problems faced duning the corelication, programme, were also exemined in solving these problems and some proposals were also given.