Bünyan-Süksün-Elbaşı(Kayseri) Tali havzası hidrojeoloji incelemesi
  1. Tez No: 12305
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bünyan-Süksün-E1başı dolayının hidrojeolojisini incelemede su kaynak larının beslenme, köken ve fiziko-kimyasal ö zelliklerini aydınlatabilmek için yaklaşık 418 km lik bir alanın 1/25000 Ölçekli jeoloji haritası ya pılmıştır. "inceleme alanının kuzeydoğusu düzlüktür. Güney ve batıya doğru yüksek likler Tahtalas Tepede 2002 m, Alımpınarı Tepede 1987 m'ye ulaşır. Bünyan' da 10 yılık aylık ortalama sıcaklık 10,1 °C, yıllık ortalama yanış 366.7- mm'dir. Harita alanında temeli Permo-Karbonif er yaşlı kalkşistler oluşturur. Permo-Karbonif er yaşlı kireçtaşları kalkşistleri konkordan olarak üstler ler. Eosen yaşlı filişler diskurdandır. Pliyosen killi çakıl ve volkanit lerden oluşur. Traverten oluşumları kuvaterner yaşlıdır. İnceleme alanında çatlaklar erimelerin oluşmasında etkilidir. Permo-Karbonifer kireç taşlarında DSİ'ce açılan kuyulardan 45 - 62 İt/s su alınmıştır. Pliyosen volkanitlerde açılan kuyularda 30 - 59 İt/s su alın mıştır. Bünyan-Pınarbaşı kaynağı (Q: 1016 İt/s) fay hattından, Elbaşı kaynağı (Q: 193 İt/s) kireçtaşı-kalkşist kontağından, Bünyan-Kayaaltı-Büngüldek kaynaklar grubu (Q: 187 İt/s) trav erten lerin alt seviyelerinden boşalır. Yeraltı suyu akım yönü güneybatıdan kuzeydoğuya doğrudur. +2 +2 Suların en çok içerdiği iyonlar HC03_, Ca+2, Hg+2 dur. Tahlil sonuçları na göre çizilen yarı logaritraik diyagramda kaynak ve kuyu sularının iyon sıralanışı yaklaşık eşitlidir. II
Özet (Çeviri)
In the hydrogeological investigation of the area and BUnyan-SüksUn-El- başı, geological mapping of 418 km2 drenage area has been made to give an insight to the origin recharge and physnco-chemical properties of the springs, l:orth-eastern part of the investigation area is plain aud rises toward west, reaching 1987 m. at Alımpmarı 2002 m. at Tahtalas. Avarage (For 10 years) monthly temperature is 10,1°C and annval precipi tation is 366,7 mm. The bedrock is composed of shale and limestone of Permo-Carbonif erous age. The limestone overlies the shale as concordant. The flysch of Eocene age overlies the bedrock as diskordant. Pliocene is composed of gravel and volkanic rocks. Travertine formation is of Quaternary age. İn the study area fractures are affective in the development of the dissolution voids in the limestone of Permo-Carbonif erous age. Wells, driled by state Hydrolic works (D.S.İ) in these limestone of Permo-Carbonif erous age, yeald 45-62 It/second, v/ells drilled in the volca nic rock in the study area yeald 30-59 It/second. BUnyan-Panarbaşı spring discharge from the thrust zone between Permo- Carbonif erous limestone and Eocen flysch, it's discharge is 1016 It/second. Elbaşı spring discharge from the limestone- shale contack of Permo-Carboni- f erous and it's discharge is about 193 It /second. Bü'nyan-Kayaaltı-BUngüldek spring group discharge from the betton of the Travertine and it's discharge is 187 It/second. Ground water hxw direction is from sout-west towart north-east. ions which water comprise most, in the study area, are HCO3, Ca and Llg in semi logarithmic charts made according to the chemical analysis result of the spring and v/ell waters, ion amount are approximately the same in both water. Ill