15. yüzyıl şairlerinden Sadıki'nin şiirleri
Sadıki in the poets of 15 th century
  1. Tez No: 123089
  2. Yazar: SAVAŞ GÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ XV. YÜZYIL ŞAİRLERİNDEN SADIKİ'NİN ŞİİRLERİ Savaş GÜNBAŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Selami ECE 2003 - Sayfa: V + 98 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Selami ECE : Doç. Dr. Hasan ÇİFTÇİ : Doç. Dr. Turgut KARABEY Bu çalışma 15. yüzyılda yaşadığı sanılan tekke-tasavvuf şairi Sadıki'nin hayatı, edebi şahsiyeti ve bazı şiir metinlerinin ortaya konularak incelenmesinden ibarettir. Çalışmamızın önsözünde, şairin hayatı, sanatı, eserleri dil özellikleri üzerinde durulmuştur. Hayatı hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğumuz Sadıki tanınan bir şair değildir. Sanatı idealinin emrindedir. Çalışmamızın ana bölümünde metin inceleme bölümü yer almıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise daha önceki iki bölümde yaptığımız çalışmalardan elde ettiğimiz neticeye yer verdik. Çalışmamızın en sonunda ise metin indeksine ve özel isim - kavramlar indeksine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESIS THE SÂDIKÎ OF POEMS Savaş GÜNBAŞ Adviser: Assist Prof. Dr. Selami ECE 2003 -PAGE: V+ 98 Jury: Assist Prof. Dr. Selami ECE : Assoc. Prof. Dr. Hasan ÇİFTÇİ : Assoc. Prof. Dr. Turgut KARABEY This work is about Sâdıkî who has lived in century and his literary personality and his Works Poems of Sâdıkî and its translation. In the first section we gave some information about his life, art, Works and language specialities. There is only a little information about his life because he is not a famous poet. His art is under the imperative of his thoughts. The text of transcription of Sâdıkî poems in the second our work, There is the resents in the tree section of the our work. There is a index in the end of our work.