Proje yönetimi ve bir proje uygulama örneği
Project management and a project implementation model
- Tez No: 123088
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
vm ÖZET Genel olarak işletme yönetiminde, son yıllarda“proje yönetimi”adı altında, kendisine has özellikleri olan yeni bir çalışma alam gelişmektedir. Bu yeni alan,“proje”adı altında toplanan işleri esas almakta, ve işletme yönetimi, mühendislik, finansman, beşeri ilişkiler, psikoloji, diplomasi gibi çeşitli disiplinlerden yararlanmaktadır. Proje türü işlerin yürütülmesi, kendine has özellikleri olan bir organizasyon yapısını da beraberinde getirmiştir. Böyle bir gelişme, proje adı altında toplanan işlerin tamamlanabilmesi için, değişik kişi, bilgi, kaynak ve gruplara değişik zamanlarda ihtiyaç hissedilmesinin sonucudur. Proje organizasyonu, bu farklı, tekdüze olmayan ve sık sık değişen ve farklı disiplin mensuplarını bir araya getiren bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzün iş dünyasında organizasyon yapısının ne dereceye kadar çalıştığı projelerin başarıyla gerçekleştirilme dereceleriyle ölçülmektedir. ~!fi2255Ö
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT In recent years, new concept has been developed called as“project management”which has some special characteristics. This new concept, mainly covers project related matters and make use of various disciplines such as, business management, engineering, finance, human relations, psychology, diplomacy. To accomplish project related jobs, a new organization structure has been required. This is the consequence of need for different people, information, resource and groups to accomplish the project releted matters. Project organization seems as a different, changeable structure which combine sources from different disciplines. In today's bussiness world, the success of organization structures are mesured by the success of projects.