İMKB'de hisse senedi fiyat hareketleri ve teknik analiz yöntemleri
Price movements of share in IMKB and technical analyse methods
  1. Tez No: 123095
  2. Yazar: LÜTFÜ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
işletmelerin uzun süreli finansman gereksinimleri gelişmiş ülkeler de sermaye piyasalarından özellikle de hisse senedi piyasalarından karşıla nır. Bu nedenle Türk Sanayii açısından da Türk Sermaye Piyasası'nın gelişi mi büyük önem taşımaktadır. Türk Sermaye Piyasası'nın geliştirilmesi yolunda atılan adımların en önemlisi olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 1986 yılında faaliyete geçmesi ile borsaya ve menkul kıymetlere ilgi duyulmasına yol açmıştır. Borsalar yatırımcılar için riskin yanında büyük potansiyel kazançlar sağlar. Bu nedenle hisse senetlerinin gelecekteki yönünü, hisse senedinin uygun zamanda alım-satımının yapılabilmesi, İMKB'daki fiyat hareketlerinin analizi ile gerçekleşir. Hisse senetlerinin fiyat hareketi, psikolojik, siyasi ve ekonomik bir çok faktör tarafından etkilenir. Böyle bir ortamda hisse senetlerinin fiyatlarının analizi için uygun iki yöntem söz konusudur. Bu yöntemler temel ve teknik a nalizdir. Temel analiz ekonomi, sektör ve hisse ile ilgili bilgilerin analizi so nucunda hissenin gerçek değerini bularak, piyasa fiyatı ile karşılaştırıp alım- satım kararlarını verir. Yüksek enflasyonun olduğu ortamlarda, siyasi ve eko nomik sıkıntıların yaşadığı dönemlerde şirketin gerçek değerini bulmak güç leşir. Teknik analiz ise, topluluk psikolojisinden yola çıkarak, gelecek, fi yat hareketlerinin geçmişteki fiyat hareketlerine bakılarak tahmin edilebilece ğini varsayar. Teknik analiz yöntemleri tek başlarına yeterli olmamakla birlikte kullanıldıklarında bir anlam ifade etmektedir. Yaptığımız çalışmada teknik analiz açısından yatırımcılar için ö- nemli sonuçlar belirlenmiştir. Teknik analiz ile İMKB'da al ve tut yatırım stratejisi ile sağlananın üzerinde bir kazanç sağlanabilmektedir. Bunun için çalışmamızda da ayrıntılı olarak incelenen grafik örnekleri ile göstergelerden yararlanılarak kârlı alım- satım kararlarına ulaşılabilir. VIIAncak yatırımcının bu sonuca ulaşması için şu noktalara dikkat etmesi gerekir: - Yatırımcı tarafından teknik analiz için uygun parametreler seçil melidir. - Teknik analiz yöntemi uygulanırken sübjektif duygu ve düşünce lere yer verilmemelidir. - istatistiksel göstergeler uygulanırken sadece bir göstergenin ü- retmiş olduğu sinyal tek başına değerlendirilmeyip diğer göstergelerce de o naylanması beklenmelidir. -Şunu unutmamak gerekir ki, teknik analiz bir bilim dalı değil, yaklaşım olarak kabul edilmelidir. Başarılı olabilmek için, yorumların tecrübe ile birleştirilmesi gerekmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
The long-term financial needs of the companies are provided by the capital markets, especially by the share markets, in the developed coun tries. For this reason, the improvement of Turkish Capital Market is very im portant for Turkish Industry as well. The most important steps for the improvement of Turkish Capital Market is Istanbul Stock Exchange Market (IMKB) which was activated in 1 986, has an attention to stock exchanges. Stock exchanges provide risk and big potential earnings for the in vestor. Therefore, the future destination of shares, managing the buying- selling of the bonds in convenient times are obtained by the analysis of the price movements in Istanbul Stock Exchanges Market (IMKB). The price movement of the shares is affected by the psychologi cal, political and economic factors. Under those afforamentioned conditions, there are two convenient methods to analyse the bond prices. These meth ods are basic and technical analysis. Basic analysis method makes the buying-selling decisions by comparing the market prices with the real value of the share found as a result of the analysis of the information about the sector and the share. Finding the real value of the company becomes harder during a high inflation, political and economic troubles. Technical analysis, on the other hand, regards the psychology of society and assumes that future price movements can be predicted by ob serving the price movements in the past. Although technical analysis methods are not adequate just by themselves, they make sense when they are used together. In our study, important conclusions have been determined for the investors about technical analysis. Technical analysis can provide more gains than the“get and keep investment strategy”in Istanbul Stock Exchange Market (IMKB). It is possible to achieve profitable buying-selling decisions by regarding the indicators and the graphical examples which are analyzed in detail in our study also. IXHowever, the investor should pay attention to some points to reach that result. - The convenient parameters should be chosen for the technical analysis by the investor. - Personal feelings and thoughts shouldn't be placed in a technical analysis. - During applying the statistical indicators, not only a signal cre ated by only one indicator should be evaluated but also the other indicators' approval should be waited. - It is essential not to forget that, technical analysis should be ac cepted as an approach not as a science. To be successful, interpretations should be combined with the experiences.