Finansal gelişme ve iktisadi büyüme (Türkiye örneği 1990-2000)
Financial development and economic growth Turkey's model 1990-2000
- Tez No: 123101
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amaçlarından birisi finansal serbestleşmenin ve derinleşmenin, büyüme göstergeleri, tasarruflar ve yatırımlar üzerindeki olası etkilerini teorik temelde incelemektir. Bir diğeri ise finansal serbestleşme ve derinleşmenin Türk ekonomisi üzerine etkilerini analiz etmek olmuştur. Çalışmada finansal değişkenlerin büyüme göstergeleri üzerindeki etkisi Türkiye verileri ile sınanmıştır. Çalışmanın ilk bölümü ekonomik büyüme ile ilgilidir. Bu bölümde ekonomik büyüme literatürü ele alınmaktadır. Klasik modeller, neoklasik modeller ve yeni modeller hakkında bazı bilgiler verilmektedir. Finansal gelişme ve büyüme hakkında yeni bilgiler verildikten sonra yeni modeller çerçevesinde içsel büyüme modelleri ve belirleyicileri açıklanmaktadır. İkinci bölüm finansal gelişmeyle ilgilidir. Bu bölümde finans kesimin tanımı ve fonksiyonları açıklanmaktadır. Finansal sistemle ilgili teorik bilgiler ve finansal araçlar hakkında bilgi verilmektedir. Finansal gelişmenin belirleyicilerinin neler olduğu belirlenmektedir. Finansal gelişme ile faizler, tasarruflar, yatırımlar ve büyüme oram arasındaki ilişki açıklanmaktadır. Bundan başka finansal sitemin etkileri açıklanmaktadır. Bu konular hakkında yapılmış araştırmalar incelenmektedir. Bölümün sonunda içsel modellere göre finansal sisteminin etkisi açıklanmaktadır. Son bölüm Türkiye hakkındadır. Bu çalışmada bir kısa dönem analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main objective of this study is to examine the likely effects of financial liberalization and deepening on savings, investments and growth indicators, in a theoretical framework. The other one is to analyse the effects of financial liberalization and deepening on Turkish economy. The most important aim of this study is to test the effect of financial variables on growth indicators by using Turkish data. In second chapter about financial development. Financial sector definition and functions explained. Entioned some financial tools and theoretical information. Financial development determinations was explain. With financial development, connection between real interest rate, saving, investment and growth rate was explain. Furthermore financial system effects explained* About tinVtopuvgave some- research. Financial development and economic growth relation examined. End of this chapter, according to endogen model financial system effect was explained. Final chapter about Turkey. In this study made a analysis short run. tw^ESTSSSS VI *JBWH»««»