Discipline and conformity in the land of the free: Ken Kesey's One Flew Over the Cuckoo's Nest
Özgürlükler ülkesinde disiplin ve itaatkarlık: Ken Kesey'nin Biri Guguk Kuşunun Yuvasının Üzerinden Uçtu
- Tez No: 123114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN BELLİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kısa Özet İçinde bireyin hayatının her safhasının devlet tarafından kontrol edildiği gelecek bir dünyanın korkutucu bir resmini çizen George Orwell'in 1984'ü ingiliz edebiyatı tarihinde görünüşe gore eşsiz bir yer edinmiş durumda. Bir kimsenin kişisel hayatına yapılan disipliner dış güçlerin tecavüzünü ya hicvetmek ya da eleştirmek için kullanılan 'Büyük Birader seni gözetliyor' ibaresi ingiliz dilinin bir parçası olmuş durumdadır. Orwell'in dikkate değer romanı, muazzam anlayış ve vizyon sahibi bir yazarın eşsiz bir eseri olma ününe tümüyle layık olmasına rağmen, aynı dehadaki diğer çalışmalar çoğu zaman görmezlikten gelinir. Bu çalışmalardan biri Orwell'in romanından oniki yıl sonra yazılmış olan Ken Kesey'in 'One Flew Over the Cuckoo's Nest (Biri Guguk Kuşunun Yuvasının Üzerinden Uçtu) kitabıdır. Orwell gibi, Kesey de bireyin hürriyetini kısıtlayan aşın derecede güçlü bir devlet sisteminin gelişmesinden korkmuştur. Lakin, Orwell'in aksine Kesey geleceğe yönelme ihtiyacı hissetmemiştir; bunun yerine, 1950'lilerin Amerikasında itaatkar bir tutum içerisinde hareket etmeyi reddeden bireyleri yok etmek için tasarlanan bir güç sisteminin farkına varmıştır. Bir akıl hastanesini Amerikan toplumu için bir mecaz olarak kullanarak, ve topluma ayak uydurmayıp kaba birisi olan McMurphy'nin kötü durumuna odaklanarak Kesey, 'sistemin' birey hayatının her safhasını kontrol ettiği çeşitli yollan tasvir etmiştir. Bu çalışma, Orwell'in terimlendirdiği 'Büyük Birader' ve Kesey'in işaret ettiği 'Kartel' tarafından kullanılan disiplinci metodları tahlil etmeyi amaçlamaktadır. İlk iki bölümde sosyoloji ve psikoloji gibi alanlarla ilgili çalışmalara müracaat etmek modern kapitalist sistemde itaatkarlık ihtiyacı ili ilgili Kesey'in hem Marxist hem Freudyen düşünceleri nasıl geliştirdiğini gösterdim. Üçüncü bölüm dört alan üzerine odaklanarak Kesey'in disiplinle ilgili korkularının detaylı bir tahlilini ihtiva eder: Bireylerin devlet tarafından aldatıldığı durumlar, devletin birey davranışlarını gözetleme kapsamı, sistemin bireyin düşüncesini kontrol etme çalışmaları, ve toplumdaki bireyleri fiziksel olarak kontrol etmek için kullanılan metodlar. Dördüncü bölüm hem devlet hem de birey açısından böyle bir itaatkar toplumun gelişmesinin sonuçlarını tahlil eder. Son olarak, beşinci bölümde, yerleşik güçlere karşı ciddi direnişin ihtimalini neredeyse tamamen yok eden bir gelişme olan modern devlet sistemlerindeki bireysel düşüncenin tek boyutlu doğasıyla alakalı Marcuse'in endişesiyle sonuca varılarak, tümüyle güçlü devlete karşı olan mücadelenin boşuna olduğu düşüncesi Kesey ve Orwell'in kanaatleri üzerinde odaklanır.
Özet (Çeviri)
Abstract George Orwell's 1984 has seemingly obtained a unique place in the history of English Literature, painting a terrifying picture of a future world in which every aspect of the individual's life is controlled by the State. The phrase 'Big Brother is Watching You' has become part of the English Language, used to either satirize or criticize the intrusion of external disciplinary forces into one's personal life. Although Orwell's remarkable novel fully deserves its reputation as a unique work by a writer with tremendous insight and vision, other works of equal brilliance are often overlooked. One of these works is Ken Kesey's One Flew Over the Cuckoo's Nest, written twelve years after Orwell's novel. Like Orwell, Kesey feared the development of an over-powerful state system, which reduced the liberty of the individual. However, unlike Orwell, Kesey did not need to look to the future; instead, he saw in the America of the 1950s a power system designed to destroy individuals that refused to behave in a conformist manner. Using a mental hospital as a metaphor for American society, and focusing on the plight of a rugged non-conformist, McMurphy, Kesey illustrated the various ways in which the 'system' controls all aspects of the individual's life. This study aims to analyze the disciplinary methods employed by what Kesey referred to as 'The Combine', and what Orwell termed 'Big Brother'. In the first two chapters, drawing on works from areas such as sociology and psychology, I have shown how Kesey developed both Marxist and Freudian ideas concerning the need for conformity in the modern capitalist system. Chapter three involves a detailed analysis of Kesey's disciplinary fears, focusing on four areas: the ways in which individuals are deceived by the state, the extent of the state's observation of individual behaviour, the system's attempt to control the mind of the individual, and the methods used to physically control individuals in society. Chapter four analyses the consequences of the development of such a conformist society for both the state and the individual. Finally, in chapter five, Kesey and Orwell's opinions concerning the futility of the struggle against the all-powerful state are focused on, concluding with Marcuse's concern about the 'one-dimensional' nature of individual thought in the modern s^ajte systems, a development which almost completely destroys the possibility of serious resistance to the entrenched powers. IV