Seçim teorisi eğitiminin içsel motivasyon ve aktif başa çıkma üzerindeki etkisi
The Effects of teaching chosing theory on coping with stress and internal motivation
- Tez No: 123120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı bir grup yöneticiler üzerinde William Glasser'in seçim teorisinin içsel motivasyon ve aktif başaçıkma davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Seçim teorisi insanın davranışlarının özellikle içsel olarak yönlendirildiğini vurgulamaktır. Dışsal odaklılıktan içsel odaklılığa geçiş bireyin psikolojik iyi olma adına birçok olumlu davranışlar sergilemesiyle sonuçlandığı belirtilmektedir. Bu çalışma özellikle Türk toplumunda dışsal odaklılığın daha yoğun olduğu varsayımdan hareketle, seçim teorisi eğitiminin bireyin içsel motivasyonunu artıracağı yönünde değerlendirmelerin daha çok önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma Giresun ili Valiliğinde çalışan 60 yönetici memur üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yönetici listesinden çalışmaya katılmak isteyen gönüllülerden oluşan 60 kişilik grup, random olarak deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu yine random olarak ikiye ayrılarak 15 'er kişilik gruplar halinde seçim teorisi eğitimi gerçekleştirilmiştir. Seçim teorisi eğitimine ilişkin program William Glasser Enstitüsünden elde edilerek adapte edilmiştir. İçsel motivasyon ve başaçıkma davranışları üzerinde ön ve son test ölçümleri alınarak tekrarlı ölçüm analizleriyle müdahale etkileri araştırılmıştır. İçsel motivasyon ölçümleri uzmanlık, iş oryantasyon, iş doyumu ve rekabet alt boyutları ve toplam puan olarak kullanılmıştır. Bu arada başaçıkma davranışlarının problem çözme ve aktif planlama tarzı yönde artıp artmadığını belirlemek amacıyla aktif planlama tarzı başaçıkma tarzı ölçümleri kullanılmıştır. Yapılan tekrarlı ölçüm analizlerinde, içsel motivasyonun uzmanlık, iş doyumu, rekabet boyutlarında müdahale etkisi gözlenirken, iş oryantasyonunda müdahale etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Son ölçümler üzerinde yapılan müdahale etkilerinin cinsiyetlere göre farklılık göstermediği incelenmiş ve cinsiyet farklılıklarına rastlanmamıştır. Başaçıkma davranışlarından aktif planlamaya yönelik müdahale etkisi bulunmamıştır. Sonuçlar, yapılan kontrol teorisi eğitiminin içsel motivasyonu artırmada özellikle rekabet boyutunda etkili olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, yapılan uygulamanın yönetici memurların etkili veya olumlu başaçıkma davranışları üzerinde bir etkiye katkı sağlamadığı şeklinde değerlendirilmiştir. Tüm bulgular Seçim Teorisi ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ultimate aim of this researc is to find out the impact of William Glasser's choice theory on internal motivation and active coping behaviour on a group of managerial staff. Choice theory emphasizes that human behaviour is particularly directed by internal sources. The shift from outer focus to internal focus is claimed to have result in a great deal of positive behaviour of the individual within the terms of psychological well-being. It is understood from this study that moving from the estimation Turkish society is intensely outer focused, the evalvation of the education of choice theory to increase the motivation of the individual is much more important. This research has been done on 60 anagerial staff working in Giresun Governor's office. 60 volunteers in the executives list wanting to take part in the research were randomly assigned into experimental and control groups. The experiment group is again divided into two groups of 15, and choice theory was training realised. Supplied from William Glasser Institude, the program related to the choice theory training is adjusted. By getting the pre and post test measures on internal motivation and coping behaviour, the repeated measurement analysis of intervention effects wereinvestigated. Internal motivation measures has been used as expertise, job orientation, job satisfaction, sub-dimensions of competition and total score. In the meantime, with the aim of determining whether the coping behaviour has the tendency to increase problem solving, active planning type of coping measures has been used. In the repeated measurement analysis, while observing the intervation effect of internal motivation in terms of competition, the intervation effect in job orientation statistically was not found significant.The fact that the intervetion effects on the final post measuresents have hardly differed according to gender has been studied and gender differences were not found. From the point of coping behaviour, the intervetion effect against active planning hasn't been observed. The results indicate that control theory training is effective, especially in competition dimension to increase internal motivation. Furthermore it is evaluated that the VIresearch applied has hardly contributed to the effective and positive coping behaviour of the executives. All the data has been discussed in the light of Choice Theory. vn