Yeşilyurt (Malatya) dolayının paleontolojik incelenmesi
- Tez No: 12323
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZ -,:?“,., -?.;.«,«... -?.?? Bu çalışmada Malatya ilinin 10 km güneybatısında bulunan Yeşilyurt dolayında yüzeyleyen Üst Kretase ve Eosen yaşlı istiflerin paleontolojik ve stratigrafik özellikleri incelenmiştir. İnceleme alanında Perraiyen, Üst Kretase (Maestrihtiyen), Eosen (Lütesiyen) ve Plio - Kuvaterner yaşlarında kaya birim leri yüzeyleraektedir. Permiyen yaşlı Malatya metamorfitleri mermer - şist ardalanması şeklinde görülür ve inceleme alanında temeli oluşturur, birimin üst seviyelerinde Fusulinidae ve ”Verbeekinidae familyalarına ait fosiller bulunmuştur. Malatya metamorfitleri üzerine açısal uyumsuzlukla Gündüzbey grubu gelmektedir, Maestrihtiyen yaşlı Gündüsbey grubu Kızıl- güney çakıltaşı ve türbiditik kumtaşı ara katkılı kireçtaşı - marn ardalanması şeklindeki Kapullu formasyonundan oluşmak tadır. Türbiditik ara katkılarda Bidprolites cf. calcitropo- ides LAMARCK, Orb ito ides cf. media ? (d'ARCHIAC), Omphalocyc- lus sp., Sirtina cf. orbitoidiformis BRONNIMANN gibi bentik foraminiferler, mikritik kireçtaşlarında Glob o trunc ana cf. stuarti (de LAPPARENT), Abatomphalus mayaroensis (BOLLI), Globotfcuncanella pschadae (KELLER) gibi pelajik foraminif er. türleri bulunmuştur. Bu birim üzerine açısal uyumsuzlukla ge len Eosen (Lütesiyen) çökelleri Yeşilyurt grubu ile temsil edilir. Yeşilyurt grubu kumtaşı ve çamurtaşı ara katkılı ça- kıltaşlarmdan oluşan Zorbon çakıltaşı, çakıltaşı ara katkılı L ve olistolitli kumtaşı - jeyl ardalanması şeklindeki Yukarı- banazı formasyonu ve resifal nitelikli Gedik formasyonundan ibarettir. Zorbon çakıltaşı yanal devamındaki kumtaşlarından Nummulites cf. millecaput BOUBEE, Assilina cf. exponens (SO-:/ WERBY), Assilina cf. aspera DOKCIEUX, Yukanbanazi foriaasyo- nundaki şeyllerden Globigerina senni(BE0KMANlO« Pseudohasti- gerina micra (COLE), Acarinina bulbrooki (BOLLI), Truncorota- loides topilensis(OUSHMAN), Globigerinatheka index index (FIN- LAY) gibi pelajik foraminiferler bulunmuştur. Gedik formasyo nunda resif çekirdeği, resif önü, lagün fasiyesleri ve kanal lar izlenebilmektedir. Gedik formasyonundan Rhapydionina ma- latyaensis SÎREL, Chapnanina gassinensis(SILVESTRI), Nummuli- teş cf. nıillecaput BOUBES, Assilina cf. exponens ( SOWSRBY ), Eoannularia eocenica COLE ve BERMUDEZ, Sphaerogypsina globu lus (REUSS), Fabi ani a cassis (OPPENHEIM), Halkyardia minima (LJEBUS), Gyroidinella magna Le GALVEZ, Silvestriella cf. tet- raedra (GUMBEL) gibi bentik foraminiferler bulunmuştur. Lüte- siyen yaşlı bu birim üzerine açısal uyumsuzlukla Plio - Kuva- terner yaşlı kumtaşı ara katkılı çakıltaşlarından ibaret Beylerderesi formasyonu ve alüvyonlar gelmektedir. Paleontolojik incelemede Textulariidae, Miliolidae, So- ritidae, Alveolinidae, Aster igerinidae, Rotaliidae, Nummuli- tidae, Planorbulinidae, Acervulinidae, Cymbaloporidae, Homotrematidae, Discocyclinidae familyalarına ait toplam otuzbeş cins ve türün tanımlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
f 4 '.>(V- **. ABSTRACT..._.:-, ^Jl“;: Paleontological and stratigraphical properties of t'he Upper Cretaceous and Eocene units exposed around Yeşilyurt, 10 1cm southwest of Malatya, were studied. Permian, Upper Cretaceous (Maastrichtian), Eocene (Lute tian) and Plio - Quaternary lithostratigraphic units were mapped in the study area. The Malatya metamorphios of Permian age form the base of the units exposed in the area and consist of marble and schist alternation. Fossils belonging to the Fusulinidae and Verbeekinidae family were found in the Upper levels of this unit. The basement rocks are overlain by the Gündüzbey group is composed of the Kızılgüney conglomerate and the Kapullu formation which consists of limestone and marl alternation interbedded with turbiditic sandstone. The turbidite beds contain Siderolites cf. calcitropoides LAMARCK, Orbitoides cf. media ? (d'ARCHIAC), Omphalocyclus sp., Sirti- na cf. orbitoidiformis BRGNNIMANN species of benthic Forami- nifera, and micritic limestone contains Glob o t rune ana cf. stu- arti (de LEPPARENT), Abatomphalua mayaroensis (BOLLI), Globot- runcanella pschadae (KELLER) species of pelagic Foraminifera. The Eocene Yeşilyurt group consisting of Zorbon conglomerate, c Yukarıbanazı and Gedik formations overlies the Gündüzbey group with an angular unconformity. The Zorbon conglomerate is composed of beds of conglomerate interbedded with sandstone and mudstone. The eandstone beds at the lateral extent of the Zorbon conglomerate include Nummulites cf. millecaput BQUBEE, Assilina cf. exponens (SOV/EREY), Asallina cf. aspera DOIICIEUX species of benthic Foraminifera. The Yukarıbanazı formation comists of alternating sandstones and shales with intercala-tions of conglomerates and olistolithes. Globigerina senni ' /.”' (BECKHAM), Pseudohastigerina micra (COLE), Acarinina bul- brooki (BOLLI), Truncorotaloidea topilensis (CUSHMAN), Glo- bigerinatheka index index (FINLAY) species of pelagic Fora- mifiifera were identified from the shale "beds of this formati on» The Gedik formation is characterized by reef wall, fore reef and lagoon facies and channels and includes Rhapydioni- na malatyaensis SÎREL, Chapmanina gassinensis (SILVESTRI), Nummulites cf. millecaput BOUBEE, Assilina cf. exponens (S0- WERBY ), Eo annul aria epcenica COLE ve BERMUDEZ, Sphaerogypsi- na globulus (REUSS), Fabiania cassis (OPPENHEIM), Halkyardia mipima (LIEEUS), Gyroid.t lella magna Le CALVEZ, Silvestriella cf. tetraedra (GUMBEL) species of benthic Foraminif era. The Plio.- Quaternary Beylerderesi formation comprising conglo merate interbedded sandstone and alluvium sit with an angu lar unconformity on the Yeşilyurt group. A total of thirty-five genera and species were identifi ed belonging to the Textulariidae, Miliolidae, Soritidae, Al- veolinidae, Asterigerinidae, Rotaliidae, Nummulitidae, Pla- norbulinidae, Acervulinidae, Cymbaloporidae, Homotrematidae, Discocyclinidae families.