Torna tezgahının statik yük altında incelenmesi
  1. Tez No: 12324
  2. Yazar: NEZİR ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
oz Bu çalışmada bir torna tezgahının statik mukavemet kontrolü yapılmıştır. Mukavemet, malzemenin bir özelliğidir. Genel olarak malzemenin mukavemeti, malzemenin dış kuvvetlere karşı dayanmasını ifade eder. Kuvvetler statik, dinamik ve darbeli olabilir. Dolayısıyle bunlara bağlı olarak malzemenin statik, dinamik ve darbe mukavemetleri vardır. Bir torna tezgahının elemanları çalışma esnasında büyük deformasyonlar gösterirse bu deformasyonlar işlenen parçalara da intikal eder ve böylece hatalı işlenmiş parçalar elde edilir. Dolayısıyle dış kuvvetlerin etkisiyle tezgah elemanlarında meydana gelen deformasyonları sınırlandırmak ve yapı elemanlarının kesitini buna göre seçmek gerekir. Bu çalışmada yapılan hesaplar neticesinde bulunan mukavemet değerleri, pratikte uygulanan değerlerle karşılaştırılmış ve buna göre optimum gövde kesiti ve kızak tipi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İt has done controling the static strength of bed and sledges of a lathe in this study. Strength is a feature of material. Generally, strength of material means stiffness of material againts outer loads. Loads may be static, dynamic and blow. Consequently relating to them, material has these strengthes (statia, dynamic and blow). if elements of a lathe are deformed on a large scale during work, these deformations effect to (materials in process and getting wrong processed pieces. Consequently, the deformation with effecting, outer loads, elements of a lathe should be dif ened and the sections of structural elements are chose in accordince with this situation İn this study, strength value which is found by calculating results, is compared with value appling in practice and according to this, optimum bed section and type of sledge is proposed.