Farklı malzemelerden yapılan pulluk uç demirlerine uygulanan ısıl işlemlerin aşınmaya etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 12328
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill öz Farklı malzemelerden yapılan pulluk uç demirlerine uygulanan ısıl işlemler, aşınma direnci bakımından önem arzetmektedir. Bu nedenle, uç demiri yapımında kullanılan malzemeler üzerinde, farklı ısıl işlemler uy gulanarak, aşınmaya olan etkileri araştırılmıştır. Yapılan tarla denemeleri ve laboratuvar incelemeleri sonucunda, elde edilen veriler üzerinde istatistiki değerlendirmeler yapılarak kısa ca aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. - Denemeye alınan uç demirlerinde sertliğin artması, aşınma diren cini arttırmıştır. - Düşük sertlik değerlerindeki uç demirlerinde, aşınma, pullukta yer alışlarına göre (önde-ortada-arkada) önde, orta ve arkaya göre daha fazla olmuştur..
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The heating processes applied to plow shares made of different ma terials have an importance depending upon wear resistance for this reas on, on the materials used for making share, by applying some different heating processes, the effects on wear resistance were investigated. On the results of field applications and laboratory investigations. The re sults below were found by evaluating statistically the datas being obta ined. - The increase of hardness has increased the wear resistance of share. - The wear resistance on share with low hardness value were grea ter dealing with it's place wheather being front or behind.