Farklı ekim zamanlarının Konya yöresi kimyon (Cuminum cyminum L.) populasyonlarının verim ve bazı özelliklerine etkisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 12327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEVLÜT MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
8. ÖZET Bu araştırma Konya yöresi kimyon populasyonlarının farklı ekim zamanlarında yapılan ekimlerinin verim ve diğer özelliklerine etkisini belirlemek gayesiyle yapılmıştır. Araştırmada Konya ilinin sekiz ilçesinden temin edilen kimyon populasyonları, farklı dört zamanda (Kasım, Şubat, Mart, Nisan) ekimleri yapılmıştır. Ekimden itibaren çıkış, çiçeklerime zamanı,, olgunlaşma gibi fenolojik gözlemler yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu, toplam dal sayısı, meyveli dal sayısı,, dalda meyve Sayısı, bitki başına meyve verimi, tohum verimi, ot verimi, 1000 dane ağırlığı, hasat indeksi, uçucu yağ oranı gibi özellikler tesbit edilmiştir. Farklı ekim zamanları, kimyonun tohum ve ot verimine, bitki boyuna, dal sayısına, meyve sayısına etkili olmuştur. En fazla verim birinci ekim zamanında (75.13 kg/ da) en düşük (56.53 kg/da) dördüncü ekim zamanında elde edilmiştir. Farklı ekim zamanlarının uçucu yağ oranına etkisi önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
- 56 - 9. SUMMARY The effect of different soving dates on the yield and sone characters of cumin populations grown around Konya. This research has been conducted to determine the effect of Konya' s Cumin populations on the yield and other characters. The cumin seeds obtained from eight town of Konya have sown in four different (November, February, "arch, April ). Phenological abservations were made beginning with the sowing date. Characters such as plant height, total branch number, fruit carriying branch number, fruit number on the branch, single plant yield, seed yield, forage yield, tnousand kernel weight, harvest index and the rate of essantial oil have been determined and measured after harvest. The relation between the sowing dates and seed yield, forage yield, plant height, branch and fruit number were significant. The highest yield has been obtained from the first sowing date as 75fl8 kg/ da, and the lowest yield has been obtained from the fowth sowing date as 5^,53 kg/ da. Neither the rate of essantial oil nor the harvest index has been found to be effected by the sowing date differences.