Paslanmaz çeliklerin kaynak kabiliyeti
  1. Tez No: 12334
  2. Yazar: ŞEVKET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ill ÖZET Günümüzde az alaşımlı çeliklerden büyük farklılık göster meyen paslanmaz çelikler korozyona, ısıya ve aside dayanıklılık ları ve sülfürlü ortamlarda kullanılabilmelerinden dolayı, endüst ride geniş bir uygulama alanına sahiptirler. Kaynaklarında birt akım sorunlarla karşılaşılabilinir. Kaynak esnasında kaynak bölgesi yerel olarak ergime sıcak lığının üzerinde bir sıcaklığa kadar hızla ısıtılmakta ve sonra soğumaya terk edilmektedir. Kaynak bölgesinde soğuma hızına bağlı olarak farklı faz dönüşümleri meydana gelmekte, bu da bağ lantının mekanik özelliklerini büyük ölçüde etkilemektedir. Kaynak edilecek malzemenin özellikleri sabit olduğuna göre; so ğuma hızı, akım şiddeti, kaynak dikiş kesiti ve paso sayısı mal zemenin özelliklerini etkilemektedir. Ark kaynağında el titremesi kaynak hızının ayarlanamaması ve insan hatalarından kaynak para metreleri değişmekte ve kaynak dikişinde meydana gelen düzensiz likler kaynak hatalarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada paslanmaz çeliklerin kaynak kabiliyetini artırmak için uniform bir kaynak dikişi ve stabil kaynak koşulları sağlanmaya çalışılmıştır. Daha sonra kaynak bölgeleri tahribatlı ve tahribatsız muayene metodlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In these days, stainless steels which have a little diffe- rance from the others gains a wide application area in today's Industry because of hawing resistance to corrosion, heat and also acids. During welding, welding area is heatet at a tempera ture above melting point suddenly and then left for cooling. At the welding point, relating to cooling rate different phase transformations are developedand and this affects the mechanical properties of the weld great amaunt. Since the proper ties of the welded material do not change, cooling rate, flux rate, cross section area of the weld and the number of affects the mechanical properties. Many defects aceur during elektrical arc welding because of faults such as hand trembling wrong adjustment of welding power etc. In this study to improve welding ability of stainless steel uniform welding and stable welding conditions were examineal be satisfied. Later, welding point were tested with destructive and nondestructive testing methods.