304 kalite paslanmaz çeliğin 1020 karbon çeliğine kaynak edilebilirliğinin incelenmesi
Examination of the weldability of the 304 quality stainless steel to the 1020 steel
- Tez No: 93644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
304 KALİTE PASLANMAZ ÇELİĞİN 1020 KARBON ÇELİĞİNE KAYNAK EDİLEBİLİRLİĞNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisan Tezi) Erkan ARSLANBENZER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada, 304 kalite paslanmaz çeliğin 1020 karbon çeliğine kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Paslanmaz çeliklerin yalın karbonlu veya az alaşımlı çelikler ile kaynaklı birleştirilmesi, günümüzde gösterdiği problemler bakımından güncelliğini yitirmemiş bir konu olması bağlamında bu çalışmaya esas teşkil etmiştir. Öncelikle paslanmaz çelik ve karbonlu çelik çifti için uygun elektrod ve kaynak şartları belirlenmiş ve ana malzemelerin mekanik özellikleri elde edilmeye uğraşılmıştır. Ostenitik krom-nikelli paslanmaz çeliklerin farklı çeliklerle kaynaklı bağlantılarında fiziksel özelliklerinin yanı sıra bir dizi metalurjik etkenin de rol oynadığı dikkate alınarak bu konuda önlemler alınarak meydana gelebilecek olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 304 Çeliği, 1020 Karbon çeliği, kaynaklanabildik 104 Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERTÜRK TX. YÛKSEKÖĞRLTIM KURLU
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE WELDABILITY OF THE 304 QUALITY STAINLESS STEEL TO THE 1020 STEEL (M. Sc. Thesis) Erkan ARSLANBENZER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES January 2000 ABSTRACT In this study, we have examined the weldability of the 304 stainless steel to the 1020 carbon steel. The welding of the stainless steels to the steels with low Alloy or simple carbon is the basis of this study since it is still in debate wiht continuing problems. Firstly, we have determined the convenient electrode and welding conditions for the stainless steel and the carbon steel pair and tried to obtain the mechanical specifications of the major materials. Taking into consideration such a fact that a series of metallurgic factors also play role in the welding of the austenitic chrome nickel stainless steels with different steels beside the physical specifications, we have tried to prevent possible negative effects by taking a series of necessary steps. Scientific Code Keywords Number of pages Supervisor 304 Steel, 1020 Carbon Steel, Weldability 104 Assist Prof. Dr. Ibrahim ERTÜRK