Matematiksel mantık ile programlama
Programming with mathematical logic
  1. Tez No: 123433
  2. Yazar: YEŞİM GÖĞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. MİCHAEL BROWN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
IV ÖZET Mantıksal programlama dili olan Prolog'un alt kümeleri olan Datalog ve Proplog dillerinin mantıksal çıkarımlarını, matematiksel yorumlarını, derlemelerini ve bu dilleri kullanarak çözülebilecek örnek problemleri inceleyeceğimiz bu çalışmada; 1. Bölümde, Proplog ve Datalog mantıkla programlama dillerinin tanıtımı yapıldı. îlk olarak, verilen örneklerle bir Proplog programında gerçeklerin(verilerin), kuralların ve buna bağlı olarak problemlerin nasıl ifade edilebileceği açıklandı. Böylece bir problemi çözmek için bu gerçek ve kurallardan oluşan veri tabanından yararlanan ve veritabanından sonuçlar çıkararak hipotezin doğruluğunu gösteren“establish”adlı Proplog yorumlayıcısı yazıldı. Daha sonra ise Proplog'da verilen kural ve gerçeklerinde, değişkenler kullanan ve bu değişkenleri sabitlerle deriştiren Datalog dili örneklerle tanıtılmıştır. Proplog şablonlarını Datalog kuralları ve Datalog kurallarının zemin örneklerini de Proplog kuralları olarak adlandırılarak yorumlayıcının yeni bir versiyonu yazıldı, 2. Bölümde ise bu programlama dillerinin bazı matematiksel temelleri ve derlemeleri incelendi. Bu amaçla dilin sözdizimi kurallarını içeren bir G grameri ve bu gramer üzerinde bir L dili tanımlandı. Noam Chomsky'nin gramerleri sınıflandırma teknikleriyle bir programı, gramerce çözümlemede türevleme uygulayan top down metodu tekrar incelendi. Ancak bu yöntemde, aynı sol el tarafina sahip olan türetimlerde çoklu alternatifler arasından seçim yapma zorluğuna karşı eldeki veri dizisinin k tane terminaline bakarak doğru seçimi bulan LL(k) grameri, dili ve bir grameri LL(1) gramerine dönüştürme teknikleri anlatıldı, 3. Bölümde Proplog ve Datalog için mantıksal kurgu yapılandırılarak, diller, sözdizimi, anlambilim ve yapı olmak üzere üç bölümde incelendi. Cümleciklere tam anlamım veren ve yapılan tanımlayan formal bir sistem oluşturularak teorem kanıtları ile önermeler mantığı incelendi. Daha sonra önermeler mantığından yüklem mantığına geçişte, şablonlarda yer değişimler elde edildi. Yer değişen değerler için Herbrant uzayı denilen tanım kullanılarak yüklem mantığındaki anlam test edildi. Bu bölümün sonunda ise yüklem mantığının bir alt kümesi olan Horn cümlecikleri incelenerek Datalog yorumlayıcının bir hedefi ispatlamada çürütme işlemi gösterildi. 4. Bölümde yorumlayıcıları geliştirmede gerek duyulan teknikler incelendi. Bunun için farklı veri tipi gösterimleri ile yorumlayıcı daha somutlaştınlarak, kopyalama, yerleştirim bileşimleri ve hedef listenin kalanım hesaplamayı geciktirme taktikleri verildi. Sol taraf değişkenleri ile yer değişen sağ taraf değişken veya sabitlerini saklayan bir dizi kullanan“dizi bağlama”ile hız ve yerden kazanım anlatıldı. 5. Bölümde ise önceki dört bölümde anlatılmış olan Datalog dili ve uygulamaları, bir Java sınıfi olarak gerçekleştirildi. Değerlendirilen Datalog programı ile Datalog sınıflarım çağıran Java programlan arasında ara yüz olarak kullanılan bazı özel yüklemler de gerçekleştirildi. Bu Datalog gerçekleşmesi için yazılan Java kodu ekte verildi. Tezin bu bölümü için, Prof. Dr. L. M. Brown tarafından yazılan araştırma raporunun bir bölümü esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which we examine the logical inference of Datalog and Proplog languages, which are subgroup of Prolog that is logical programming language and the example problems that can be solved by these languages; In the 1st Chapter, Proplog and Datalog that are programming language with logic are introduced. First, it is explained with given examples how the truths (data), rules and problems depending on these in the Prolog program are expressed. To solve such a problem, Proplog commenting program that is called as“establish”which shows the truth of hypothesis by regarding the results from database and using this database which is formed by these truths and rules has been written. Then Datalog languages which uses the rules and truths and variables that are given in Proplog and replaces these variables with constants has been introduced with the examples. Proplog schemas, Datalog rules and base examples of the Datalog rules were called as Proplog rules and a new version of commenting has been written, In the 2nd Chapter, some mathematical basis and collections of these programming languages have been examined. For this aim, a G grammar that includes the syntax rules of this language and a L language on this grammar have been defined. Noam Chomsky's grammar has been classified and his one program, top down that applies the derivatives in grammatical analysis has been examined again. But in this method, LL(k) grammar, language that find the true choice, regarding the k series terminal of handling data series against the choice difficulty between multi alternatives in derivations which have same left hand side and techniques of transforming of a grammar into the LL(1) grammar have been told. In the 3rd Chapter, the logical abstract thought for Proplog and Datalog has been established and it has been handled in three parts as languages, syntax, semantics and structure. A formal system that gives the complete meaning to the phrases and defines the structures has been established and logic of theory evidences and propositions were examined. Then replacements were obtained in the schemas in the passing from the proposition logic into action logic. By the using of the definition, which is called as Herbrant Space for the replacing values, the meaning in the action logic has been tested. In the 4th Chapter, the techniques that are necessary to develop the interpreters have been examined. For this reason, by the interpreter was made more concrete with the different data indications, the delaying tactics to calculate the remaining parts of copying, placing synthesis and target list have been given.“Serial Tying”that uses a serial, which keeps the right side variables or constants that replacing with the left side variables and gaining the place have been told. In the 5th Chapter, Datalog language and applications that are told in previous four chapters have been established as a Java class. Some special actions, which are used as a interferences between Java programs that call the Datalog classes and Datalog program have also been established. This Java code, which is used to realize the Datalog has been given in the attachment. For this part of the thesis, some part of research report that was issued by Prof. Dr. L. M. Brown has been used as the basis.