Karma denemelerde model seçimi
Model choice at experiments with mixtures
  1. Tez No: 123522
  2. Yazar: NURKUT NURAY URGAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAKİZE TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Karma denemeler, bir karışımı oluşturan maddelerin oranlarına bağlı olup denemedeki karışımın toplam miktarı sabit tutularak, bu maddelerin oranlan toplamı 1 olma koşulu altında, maliyeti en az ama kalitesi en çok olan karmanın elde edildiği denemelerdir.“Karma Denemelerde Model Seçimi”adlı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, karma denemeler, karma denemelerin amacı ve karma denemelerin yanıt yüzeyi hakkında bilgi verilmektedir. Bunun yanı sıra karma denemeler ile ilgili günümüze kadar yapılmış olan çalışmalar ve içerikleri sunulmaktadır. İkinci bölümde, karma denemelerde karışımı oluşturan maddelerin oranlan toplamının 1 olma koşulunun sağlandığı veya sağlanmadığı durumlarda kullanılan tasarımlar hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, karma denemeler için modeller tanıtılmaktadır. Son bölümde de, kimyasal bir deney için bu modellerden biri seçilip, uygun karışım bulunmuştur. Ayrıca aynı deneydeki karışım maddelerinin bir başka özelliği kullanılarak uç değer tasarımı ile tutarsızlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Experiments with mixtures, of which the property depends on the proportions of the components of mixture such that the sum of the components equal to one under the condition to fix the total amount of the mixture, is a mixture that has at the least cost price and at the most quality. This study entitled as“Model Choice at Experiments with Mixtures”consists of three chapters. In the first chapter, experiments with mixtures, the aim and the response surface of mixtures were given. In addition, the related papers published in the literature were given briefly. In the second chapter, the designs which are used for the cases either the sum of the proportions of the components present in the blend equals to one or not. In the third chapter, the models for experiments with mixtures were introduced. Finally, a model chosen for a chemical experiment and a fitting blend is found for it in the last chapter. Also the extreme vertices designs applied by using another property taken from the same experiment were given.