Blood supply network design
Kan tedarik ağı tasarımı
  1. Tez No: 441972
  2. Yazar: MUSTAFA MERT YEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada benzersiz ve merkezileştirilmiş bir kan tedarik ağı için birden fazla katmanda yerleşim yapılacak bütünleşik tesis yer seçimi, envanter ve araç rotalama problemi üzerine çalışılmaktadır. Bu problem karma tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli olarak formüle edilmekte ve problem için kesin bir çözüm yöntemi önerilmektedir. Ancak orta ve büyük boyutlu problemlerin kesin sonuç için çözülmesi pratik olmamaktadır. Bu nedenle benzetilmiş tavlama ve ayrıştırma tekniklerini temel alan dokuz adet sezgisel çözüm yöntemi de önerilmiştir. Örnek problemler üzerinde geniş kapsamlı denemeler yapılarak, önerilen çözüm yöntemlerinin performansları değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar benzetilmiş tavlama sezgiselinin önerilen diğer çözüm yöntemlerinden daha iyi sonuçlar ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we consider a joint location-inventory-routing problem with multiple location layers for a distinctive and regionalized blood supply network design. We formulate the problem as a mixed-integer nonlinear programming model and present an optimal solution method for the problem. However, solving medium and large-sized problem instances for the optimal solution turns out to be impractical. Therefore, we also develop several heuristic methods based on decomposition and simulated annealing techniques. We conduct extensive computational studies on numerous test problems and evaluate the performance of the solution methods proposed. Our results show that simulated annealing heuristic clearly outperforms other solution methods.