Deneysel tasarımlar ve istatistiksel analiz yöntemleri
Experimental designs and statistical analysis methods
  1. Tez No: 123531
  2. Yazar: ERSİN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ OĞRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET“Deneysel Tasarımlar ve İstatistiksel Analiz Yöntemleri”adlı bu çalışma dört bölümden meydana gelmiştir. Diğer bölümlere hazırlık niteliğinde olan birinci bölümde Deneysel Tasarımların özellikleri hakkında bazı tanım ve özellikler verilmiştir. İkinci bölümde uygulamalı istatistikte oldukça yoğun kullanım alanı olan, varyans analizi, örnek verilerek açıklanmaya çalışılmıştır, özellikle varyans analizinin kullanımında temel teşkil eden varsayımlar anlatılarak, matematiksel model varsayımları kavram olarak incelenmiştir Üçüncü bölümde, özellikle bilgisayar paket programlarının kullanım sıklığının artması nedeniyle, araştırmacılara yararlar sağlayacağını düşünerek, deneysel çalışmaların matematiksel model denklemlerini ele aldık. Bu nedenle uygulamalı istatistikçilerin kullanmış oldukları deneysel tasarımların özellikleri incelenerek, matematiksel model denklem parametrelerinin elde edilişleri, kullanım durumları ve istatistiksel değerlendirme yöntemleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Sağlık ve Tarımsal çalışma alanlarında ki örnekler üzerinde, istatistiksel yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study, entitled as“Experimental Designs and Statistical Analysis Methods ”, consists of four chapter. In the first chapter, which is of a preparatory nature to the other chapters, several definitions and characteristics of experimental designs were given. In the second chapter, together with relevant examples, we tried to explain variance analysis which has a fairly common usage area in the applied statistics. The hypothesis underlying the variance analysis were described, and mathematical model hypothesis were investigated. In the third chapter, particularly due to the increase in the usage frequency of computer package programs, we dealt with mathematical model equations of experimental studies, considering that this will provide benefits for investigators. Therefore, The characteristics of experimental designs having been used by applied statisticians were examined, and the explanations were made as regards estimations, usage state and statistical evaluation methods of mathematical model equation parameters. In the fourth chapter, however, statistical interpretations were made over application examples in the fields of healts and agriculture. 1C VflKSEKÖÖRrriM KBMÎM