Üriner sistem epitellerinin sternheimer malbin boyasıyla belirlenmesi ve bunun pyelonefritteki önemi
- Tez No: 12355
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIZ DİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
-20- 6. ÖZET Bu çalışmada Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesine başvurup, karın ağrısı, yüksek ateş, hipertansiyon ve idrar yollarından çeşitli şikayetleri olan üriner enfeksiyon şüp heli hastalarla Hemodialize giren hastaların idrar sediment leri önce boyasız sonra Sternheimer Halbin boyasıyla boyan dıktan sonra incelendi. Kontrol grubu olarak seçilen sağlıklı kişilerin idrar sedimentleri de, aynı şekilde değerlendirildi. Ayrıca her üç grubun idrar dansiteleri ile jpH'larına bakılıp, değerlendirilerek sonuçları sunuldu. îdrar sedimentleri ışık mikroskobunda incelenerek Sternheimer Halbin boyası ile glitter hücreleri arasında, glitter hücreleri ile idrar dansi tesi ve |pH arasında ve glitter hücreleri ile pyelonefrit ara sındaki ilişki araştırılarak sonuçları değerlendirildi. Pyelonefritle glitter hücreleri arasında bir ilişki olduğu, bu ilişkinin pyelonefritin erken devrelerinde idrar dansitesine de bağlı olduğu gözlendi. Ayrıca glitter hücrelerinin Sternheimer Halbin boyasıyla boyandıktan sonra görülebildiği tesbit edildi. Bu hücrelerin pyelonefrit teşhisinde karekteristik olduğu görül dü. Glitter hücrelerinin yaşla direk bir ilişkisi olmadığı belir lendi.
Özet (Çeviri)
-21- 7. S U H M A E Y This work was carried out at the hospital of Social Security Foundation. Those v/ho came to the hospital with the compleint of abdominal pain, hi$h fever, hypertension, possible urinary tract infection and also hemodialysis patient's urinary sediments were investigated, v/ith and without Sternheimer Kalbin dyes. Control groups were also investigated in similar ways. In addition to urinary sediments, the specific gravity of urine and it's pH were also âetermined for these thr.ee groups stated. f The eelation between glitter cells aud the urinary sediments, specific gravity of urine, the pH of urine, and pyelonephritis were studied under light microscopy with and without Sternheimer Halbin dye. The only relation was found between glitter cells and pyelonephritis. This relation v/as attributed to specific gravity of urine in the early stage op pyelonephritis. Additi onally, glitter cells can be revealed under light microscopy after Sternheimer Kalbin dye staining and these cells can be accepted as a criterium for diagnosing pyelonephritis condition. However, ageing effect on glitter cells v/as not found.