Endoskopik vital boyamanın intestinal metaplazi tanısındaki değeri
Value of endoscopic vital dyeing for the diagnosis of intestinal metaplasia
  1. Tez No: 12354
  2. Yazar: DENİZ YAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik antral lezyonları olan 33 hastaya metilen mavisi uygulanarak boyanan mide mukozasından biyopsiler alındı. Alınan biyopsilerdeki intestinal metaplazi oranı ile rutin endoskopi sırasında şüphe üzerine biyopsi alınan 34 hastanın sonuçları karşılaştırıldı. Boyama gurubundaki intestinal metaplazi oranı kontrol gurubundakine göre anlamlı yüksek bulundu ( p < 0.01 ). Intestinal metaplazi oranının yaşla arttığı izlendi ve yalnızca kronik atrofik gastritle birlikte görüldü. Mide mukozasının metilen mavisi ile dağınık, yama tarzında koyu mavi, ince yapılar şeklinde boya tutması, intestinal metaplazinin boyanma özelliği olarak saptandı. Metilen mavisi uygulanması, küçük odaklar şeklinde dağılım gösteren intestinal metaplazinin belirlenmesinde, yararlı bir yöntemdir. Özellikle intestinal tip mide kanseri ile ilgisi olan tip lib intestinal metaplazinin saptanarak, yaşlı hastaların periodik olarak boyama yöntemleri ve biyopsilerle izlenmesi gereklidir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY VALUE OF ENDOSCOPIC VITAL DYEING FOR THE DIAGNOSIS OF INTESTINAL METAPLASIA In this study, after dyeing with methylene blue, multiple biopsies were taken from gastric mucosa of 33 patients who had various antral lesions. The occurance of intestinal metaplasia in these specimens were compared with the specimens taken from 34 subjects with suspected lesions, during routine endoscopic examinations. Rate of occurance of intestinal metaplasia in the dyeing group of patients was higher significantly than the control group ( p < 0.01 ). Intestinal metaplasia appeared in proportion to aging and was observed only with cronic atrophic gastritis. Scattered, patchy, dark blue, fine dyeing was the characteristic pattern of intestinal metaplasia. Application of methylene blue is a useful method for detecting intestinal metaplasia spreading focally. As type lib intestinal metaplasia has a considerable relation with intestinal type gastric cancer, patients with lib intestinal metaplasia in advanced age} should be periodically controlled with endoscopic dyeing and biopsies. 41