Çocuklarda yüzme egzersizinin solunum parametrelerine etkisi
- Tez No: 12358
- Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
29 ÖZET Bu araştırmada, çocuklarda yüzme egzersizinin solunum parametreleri üzerine olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, Konya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü'nün ka palı yüzme havuzunda, yüzme kursuna katılan 6 - 14 yaş grubu çocuklar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada deney ve kontrol gruplarını oluşturan çocukların 6 haftalık yüzme egzersizinin başlangıcında ve bitiminde olmak üzere solunum parametreleri tayin edilerek, aradaki farklılığın mukayesesi yapıldı. Deney gruplarının tamamında FVC, FEVİ, MVV ve FEF değerlerinde gözlenen artış önemli bulundu. FMF değerinde kız ve erkek deney gruplarında anlamlı bir artış gözlenmezken, kız ve erkek yüzücülerin tek grup olarak değerlendirilmesinde bu parametredeki artışın anlamlı olduğu gözlendi. Deney gruplarında FEV^ %' de değerinde anlamlı bir artış görülmemesine rağmen, bu değerlerin yetişkinlerdekinden daha yüksek olduğu belirlendi. Vital kapasite kayıplarında çalışma sonrasında meydana gelen azalmanın anlamlı olduğu görüldü. Egzersiz yapmayan çocuklardan oluşan kontrol gruplarında ise solunum parametrelerinde anlamlı bir artışa rastlanmadı. Literatür bulgularla da paralellik gösteren bu çalış manın neticesinde, çocuklarda yüzme egzersizinin solunum para metreleri üzerine arttırıcı etkisinin olduğu kanaatine varıl dı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY In this study the effect of swim training on respiratory parameters, were investigated. The study was performed on the 6 to 14 years old chil dren who were attending the swim training course in the swim ming pool of Konya. Respiratory parameters were measured at the beginning and the end of 6 weeks course and values were compared with each other. In all of the study groups, the values of FVC, FEV1, MVV and FEF increased significantly. In the girl and boy groups, there were not an increase in FMF values but an increase was observed when they were considered as whole group. In the study group it was observed that FEV^% walues were not significantly increased though it was higher for elders. There was a significant decrease in vital capacity loses at the end of course. There was not a significant change in the control group who were not in the swim training course. Conseqently swim training has an increasing effect on the respiratory parameters. Results obtained in this study were comparable with previous experiments.