Rhododendron smirnovii trautv. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigations on rhododendron smirnovii trautv.
- Tez No: 123754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KÖKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
84 ÖZET Rhododendron smirnovü Trautv. Bitkisi Üzerinde Farmakognozik Araştırmalar R. smirnovii Trautv. (Ericaceae ), Doğu-Karadeniz bölgesinde yetişen endemik bir türdür. Bu çalışmada Artvin, Murgul-Gölbaşı yaylasından toplanan bitkinin yaprak ve dallarından alınan enine kesitlerin mikroskopta incelenmesi ve çizimlerinin yapılarak mikroskoptan fotoğraflarının çekilmesiyle anatomik özellikleri belirlenmiştir. Bitkinin yaprak ve dallarında bulunan etken madde grupları klasik renk reaksiyonlarıyla tespit edilmiştir. Yaprak ve dalda flavonoit, redüktör oz ve tanen varlığı ayrıca yaprakta nişastada olduğu bulunmuştur. Ayrıca dal ve yaprakta kül, asitte erimeyen kül ve kurutmada kayıp tayinleri de yapılmıştır. Yaprakta % 3.1 kül, %0.12 asitte erimeyen kül ve %6.4 kurutmada kayıp, dalda % 2.5 kül, % 0.03 asitte erimeyen kül ve % 7.5 kurutmada kayıp saptanmıştır. Yapılan antimikrobiyal aktivite çalışmasında bitkinin yaprak ekstresinin bakterilere mantarlardan daha etkili olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Rhododendron smirnovü Trautv., Ericaceae, anatomi, etken maddeler, antimikrobiyal aktivite.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY Pharmacognostic Investigations on Rhododendron smirnovii Trau tv. Rhododendron smirnovii Trautv. (Ericaceae) is an endemic species growing in the Eastern side of the Black-sea. In this study, anatomical characters of the plant were determined by microscopical views of transverse sections from leavesand stems of the plants collected from Murgul-Gölbaşı High-land in Artvin. Afterwards, they were illustrated and photographed. A number of active substances in the leaves and stems of the plant was determined employing routine colour reactions. Flavonoids, sugars and tannins were detected in both leves and stems. On the other hand, starch was found only in the leaves, Furthermore, assays for ash, acid-insoluble ash and loss-on dry were performed on the leaves and stems.The amounts of these substances are as fallowing; 3.1 % ash ;0.12 % acid insoluble ash, 6.4 % loss-on dry in the leaves and 2.5 % ash, 0.03 % acid insoluble ash; 7.5 % loss on dry in the stems. The results of antimicrobial activitiy studies revealed that the extracts of the leaves posses more antibacterial activity than antifungal activity.