Doğu Karadeniz Bölgesinde yayılış gösteren bazı Rhododendron L. ( Ericaceae) türleri üzerinde mikromorfolojik bir araştırma
Micromorphological investigation on some Rhododendron L. ( Ericaceae) species distributed in Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 430994
  2. Yazar: TUĞBA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Rhododendron L. cinsinin R. ponticum L., R. luteum Sweet., R. caucasium Pallas ve R. smirnovii Trautv. türleri mikromorfolojik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin illerinin farklı lokalitelerinden toplanmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılan incelemelerde Rhododendron L. cinsine ait taksonların kaliks ve korolla yüzey şekilleri farklıdır. Bu çalışmada meyve yüzey R. ponticum türünde rugose-striate (buruşuk-yivcikli) tipte; R. luteum türünde rugose-sulcate (buruşuk-oluklu); R. caucasium ve R. smirnovii taksonlarında ise reticulate-striate (ağsı-yivcikli) tipte meyve yüzeyi tespit edilmiştir. Tohum yüzey tipi ise reticulate (ağsı)'dır. Türlerin yaprak yüzeyleri, çiçek yüzeyleri, stoma özellikleri, meyve ve tohum yüzeylerinin mikromorfolojik özellikleri taksonomik olarak önemli karakterlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, R. ponticum L., R. luteum Sweet., R. caucasium Pallas ve R. smirnovii Trautv. of Rhododendron L. genus were investigated micromorphologically. The species were collected from the different locations of Ordu, Giresun, Trabzon and Artvin. In scanning electron microscopy (SEM) studies, there are some differences in the calyx and corolla surface type of Rhododendron L.taxa. In this study, R. ponticum has rugose-striate(wrinkled-stripe) fruit surface type, R. luteum has rugose-sulcate (wrinkled-ribbed); R. caucasium and R. smirnovii have reticulate-striate (reticular-stripe) fruit surface types. . Types of seed surface are reticulate( reticular). Micromorphological properties of leaf surface, flower surface, stomata, fruit surface and seed surface of taxa were important characters as taxonomically.