Ateşli silah kovanlarının arşivlenmesi ve karşılaştırılmasında üç boyutlu görüntü analiz sisteminin kullanılması
The usage of three dimensional image analysis system for archiving and comparing of firearms cartridge cases
- Tez No: 123762
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
107 ÖZET Ateşli silah kovanlarının arşivlenmesi ve karşılaştırılmalarında üç boyutlu görüntü analiz sisteminin kullanılması. Bu çalışmada, balistik incelemeler ve arşiv karşılaştırmaları için üç boyutlu görüntüleme sistemleri ile yapılan arşiv analizlerini deneysel olarak değerlendirmek ve çıkacak sonuca göre bu sistemlerin yararlılık ile güvenilirlik derecesini ortaya koymak amaçlanmıştır, incelemelerde TÜBİTAK tarafından geliştirilen, üç boyutlu görüntüleme sistemi özelliği bulunan Balistika sistemi kullanılarak elde edilen sonuçlar, Kanada tarafından geliştirilen, iki boyutlu görüntüleme yapan Ibis sisteminin verileri ile de karşılaştırılmıştır. Toplam iki yüz on adet silaha ait dört yüz yirmi adet kovanın görüntüleri sistemlere yüklenerek aynı silaha ait kovanı bulması için kovanlara ait görüntülerin eşleştirilmesi sistemler tarafından yapılmıştır. Yapılan arşivleme ve karşılaştırma işlemi sonucunda; - sistemlerin karakteristik izler olarak tanımladıkları iğne, çıkarıcı ve kapsül izlerinden kovanları eşleştirme yüzdeleri, - Karşılaştırma işlemi sırasında, eşleştirmeyi birinci sırada yakalama başarılarının tespiti için aritmetik ortalamaları, saptanmıştır. Sonuç olarak; -Sistemlerden, Balistika, belleğinde bulunan kovanlara ait görüntüleri, iğne izlerinden %72,6, çıkarıcı izlerinden %64,6, kapsül izlerinden %68,3 doğrulukla, Ibis, iğne izlerinden %70, çıkarıcı izlerinden %66,6, kapsül izlerinden %65,3 doğrulukla ilk sıralarda birbirleri ile eşleştirmiştir. -Balistika sisteminde test edilen kovanlardan iki ayrı grup arasındaki veriler ile Balistika ve ibis sistemlerinden elde edilen verilerin karşılaştırılmasında,108 Ki-kare (chi-square) analizleri uygulanmış ve beklenen aralıkta farklılık olmadığı görülmüştür. -Bu çalışmadan elde edilen verilere göre sistemlerin arşivde bulunan kovanları eşleştirmeyi ilk sıralarda yapma başarısının Balistika' da ortalama %73,3 Ibis' de ise %70 civarında olduğu görülmüştür. Arta kalan %30 ve %26.7 'lik averajın, balistik uzmanlarının gözle yapacakları inceleme ile tamamlanması gerekmektedir. Ancak bu çalışmada elde edilen veriler, balistik bilgisayar analiz sistemlerinin, başarı oranları nispetinde, balistik uzmanlarına iş gücü ve zaman kazandıracağını göstermektedir. Bu sistemlerle ilgili gelişmeler devam ettikçe üzerlerinde araştırmaların yapılması uygun olacaktır. Anahtar Sözcükler ; Ateşli silah, kovan, çıkarıcı, ateşleme iğnesi, balistik izler.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY The usage of three dimensional image analysis system for archiving and comparing of firearms cartridge cases. In this study, it is aimed to express the usefulness and reliability level of the three dimensional Image Analysis systems used in ballistics examinations and archive comparisons, based on the results obtained by evaluating the analyses experimentally. The results given by BALISTIKA, a three dimensional image analysis system developed and engineered by TÜBİTAK, are also compared with the related data given by IBIS, a two dimensional image system developed by Canada. Images of four hundred and twenty cartridge cases from two hundred and ten firearms are loaded into the systems and corresponding matches are produced by each system. As a result of these archiving and comparison procedure; - The percentage of pairing the cartridge cases using breech face, firing pin and extractor marks defined by the system as characteristics marks, - Arithmetic averages of matching in the first place during comparison, were determined. Consequently, - Balistika showed an accuracy rate of 72,6 % in firing pin marks, 64,6% in extractor marks and 68,3% in breech face marks, whereas Ibis showed 70% in firing pin marks, 66,6% in extractor marks, 65,3 % in breech face marks concerning first places matches. - In comparison of data between two different groups of cartridge cases tested in Balistika with data from Balistika and IBIS, chi-square analysis was applied and no differentiation was seen in the expected range. - According to the data obtained from this study, the rate of getting a 1st match result is 73,3 % average in Balistika, and approximately 70 % in110 IBIS. The remaining rate of 30 % and 26,7 % average respectively, will have to be completed by ballistics experts visual examinations. However, the data from this study shows that computer based ballistics systems will, in relation to their corresponding success rates, save effort and time for the experts. It will be appropriate to carry out studies on such systems as they develop. Key Words : Firearms, Cartridge case, extractor, firing pin, ballistics marks.