Mermi çekirdeklerinin balistik incelemesi ile ateşli silah markasının belirlenmesi
- Tez No: 107884
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
70 ! VII- ÖZET Suçla mücadele alanında olaylardan sonra olay yerlerinde kalan delillerden sanığa ulaşma prensibince, ateşli silahlarla işlenen olaylar sonrasında olay yerlerinde soruşturma görevlilerini olaylarda kullanılmış olan ateşli silahların kimliklerine götüren bazı deliller kalabilir. Bu deliller bizzat ateşli silahın kendisi olabileceği gibi mermi çekirdekleri veya parçalan (mermi çekirdeği parçalan, mermi çekirdeği gömlekleri, mermi çekirdeği gömlek parçaları) da olabilmektedir. Dünya genelinde ve ülkemizde yapılan uygulamalara bakıldığında mermi çekirdeklerinin Balistik incelenmeleri diğer unsurların (kovanların....) yanında oldukça zor ve özel bir inceleme gerektirmektedir. Mermi çekirdeklerinin olay yerlerinde deforme durumda olmaları ve ateşli silahların namlularının zaman içerisinde aşınnıa> a maruz kalmaları, mermi çekirdeklerinin identifikasyonlarını imkansız değil ancak Uzmanın daha dikkatli olmasına sebebiyet vermektedir. Olay yerlerinden elde edilen mermi çekirdekleri kovanlarda olduğu gibi üzerlerinde atılmış oldukları ateşli silahın kimliğini gösterir karakteristik izler ihtiva edeceklerinden bu ateşleme karakteristiklerinin belirlenmesi bizi olayda kullanılan ateşli silahın kimliğine ulaştırabilecektir. Balistik biliminin esaslı olarak kendini suç soruşturmalarında göstermeye başladığı 20. yüzyılın başlarından itibaren hu konuya da önem verilmiş ve mermi çekirdekleri için gerçekten de kolay olmayan bu konu Balistik Uzmanları tarafından araştırılmaya başlanılmıştır. Ateşli silahların mermi çekirdekleri üzerinde bıraktıkları yİN ve setlerin konumları ve matematiksel ölçümleri neticesinde toplanan verilerden ateşli silahların markaları, kullanmış oldukları fişek tipleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı: suç soruşturmasında görevlilere büyük kolaylık sağlayacak olan olay yerlerinde elete edilen mermi çekirdeklerinin üzerlerinde mevcut olan yiv ve set izlerinden yola çıkarak olayda kullanılmış olan ateşli silahın kimliğine ulaşabilmektir. Bunun yapılması için de öncelikli olarak ateşli silahların SINIFSAL ATEŞLEME KARAKTERİSTİKLERİ' tün belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda kullanılan 9mm. çaplı Parabellum tipi fişek kullanan üç adet orijinal. 7.65mm. çaplı Browning tipi fişek kullanan iki adet orijinal ateşli silah ile. 9mm. çaplı Parabellum tipi fişek kullanan Uç adet Yerli el yapısı, 7.65mm. çaplı Browning tipi fişek kullanan üç adet Yerli el yapısı ateşli silah kullanılmak sureti ile bu ateşli silahlardan Balistik Atış Su Tankına atış yapılmış ve elde edilen test mermi çekirdeklerinden söz konusu ateşli silahların namlularının mermi çekirdekleri üzerlerinde bıraktıkları SINIFSAL KARAKTERİSTİKLER belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde yukarıda sayılan ateşli silahların SINIFSAL KARAKTERİSTİKLERİ belirlenmiştir. Ayrıca orijinal olan ateşli silahlar ile Yerli el yapısı ateşli silahların mermi çekirdekleri üzerinde bıraktıkları farklı karakteristik izlerden yola çıkılarak olay yerlerinden elde edilen mermi çekirdekleri veya parçalarından olayda kullanılan ateşli silahın orijinal olup olmadığı hususlarında da sonuca ulaştırabilecek bilgiler verilmiştir. !
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY After the events that had been committed by using the firearms, there may be some proofs at crime scenes that help crime investigators to identify the firearms used in crimes. These proofs may be the firearms, the bullets and its fragments (fragments of the bullets, jackets of the bullets, jacket fragments of the bul I cis) When it is searched the applications of Ballistics all over the world and in Türkiye, the Ballistics Examinations of Bullets need a very difficult and special examination contrary to the other materials (cartridge cases). As a result of the deformities of the bullets at crime scenes and scratching of the barrels during the time, don't make the bullet identifications impossible but do the Examiners more careful. Because of the bullets collected from crime scenes may involve General Rifling Characteristics of the firearms as cartridge cases, the identifications of these Rifling Characteristics will us be able to identify the name and model of the firearm used in crime. Since the beginnings of 20. century, the Science of Ballistics had been used in crime investigations, this subject had been working by the Examiners of Ballistics. By using the results of the positions and mathematical sizes of the lands and grooves on bullets that are leaved b\ the firearms, it has been tried to identify the names and the types of cartridges of the firearms. The aim of study is to identify the firearm that had been used in crime by examining the land and groove impressions on the bullets at crime scenes. To do this, firstly the CLASS RIFLING CHARACTERISTICS of the firearms must have been identified. On the wa> of this aim. using three original firearms firing 9mm. Parabellum type cartridge, two original firearms firing 7.65mm. Browning type cartridge, three hand made firearms firing 9mm. Parabellum t\ pe cartridge and three hand made firearms firing Browning type cartridge, these firearms have been test fired into the Ballistics Firing Water Tank and the CLASS RIFLING CHARACTERISTICS lea\ed b> these firearms on their bullets have been tried to identify. As a result of the tests and studies. CLASS RIFLING CHARACTERISTICS of the firearms mentioned above have been identified. Also by examining the different characteristic impressions on bullets leaved by the original and hand made firearms, useful techniques have been written to identify the firearm used in crime is original or not from bullets and its fragments at crime scenes.