Voleybolcularda akut kreatin uygulamasının dayanıklılık, sürat, sıçrama ve Wingate Bisiklet Testi üzerine etkisi
The Effect of acute creatine supplementation on endurance, sprint, jumping and Wingate Test in volleyball players
- Tez No: 123771
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MURAT ZENGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
54 ÖZET Voleybolcularda Akut Kreatin Uygulamasının Dayanıklılık, Sürat, Sıçrama Ve Wingate Testi Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı, ağızdan kreatin alımının sürat, dayanıklılık, anaerobik güç ve sıçrama gibi performansı etkileyen faktörlere etkisini araştırmaktır. Bu faktörleri değerlendirmek için 30 m sürat, Wingate bisiklet ergometre testi, Bosco sıçrama testleri ve 20 m mekik koşusu testleri uygulanmıştır. 16 bayan voleybolcu (yaş ortalamaları 16,6 yıl, boy ortalamaları 181,9 cm, ve vücut ağırlığı ortalamaları 67,19 kg) rasgele belirlenmiş kreatin ve plasebo gruplarında çift kör dizaynı ile değerlendirilmiştir. Deneklere günlük kilogram başına 0,3 g olmak üzere 4 gün süreyle kreatin ve plasebo (laktoz) yüklemesi yapılmıştır. Performans testlerinin ölçümünde deneklere testler 3 gün arka arkaya uygulanmıştır. Birinci gün Bosco sıçrama testleri ve otur- eriş testi, 2. gün akşamüstü 2x30 m sürat (3 dk dinlenme) ve sabah Wingate bisiklet testi, 3. gün ise 20 m mekik koşu testi uygulanmıştır. Kreatin yüklemesi sonucunda, Wingate bisiklet testinde kreatin alan grupta sadece 0-5.
Özet (Çeviri)
55 ABSTRACT The Effect Of Acute Creatine Supplementation On Endurance, Sprint, Jumping And Wingate Test In Volleyball Players The effects of oral creatine supplementation on sprint running, Wingate cycle ergometer, Bosco jump tests, 20 m shuttle run, sit-and-reach performances have been studied. 16 female volleyball players (age 16,6 year, height 181,9 cm and weight 67,19 kg). Creatine (C) and placebo groups were administered in a double-blind design. Subjects ingested either 0,3 gr.kg^.d"1 creatine or placebo (lactose) for 4 days. Before and after ingestion, in first day, subjects performed Bosco jump tests. Second day, subjects performed 2 sets of 30 m sprint running with 3 min of recovery between sets in the morning and 30 sec Wingate cycle ergometer in afternoon. Third day, subjects performed 20 m shuttle run.