Tavuklarda deneysel salmonella gallinarum enfeksiyonunda (tavuk tifosu) patolojik ve immunohistokimyasal çalışmalar
Pathological and immunohistochemical studies in experimental salmonella gallinarium infection (fowl typhoid) in chickens
  1. Tez No: 123799
  2. Yazar: LATİFE BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN KUTSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
91 ÖZET Tavuklarda Deneysel Salmonella gallinarum Enfeksiyonunda (Tavuk tifosu) Patolojik ve İmmunohistokimyasal Çalışmalar Bu çalışmada Leghorn ırkı günlük, 2 haftalık, 1 aylık ve 2 aylık hayvanlara S. gallinarum 9 susu 1,8 x 109 CFU / M dozda, oral olarak inokule edildi. Her bir gruba 0,05 mi, 0,1 mi ve 1 mi bakteriyel süspansiyon uygulandı. Deney süresi 12 günle sınırlandırıldı. İnokulasyondan sonra hayvanlar kendiliğinden ölenler dışında 12. günde ötenazi yapıldı. Bulgular klinik, makroskobik, mikroskobik ve immunohistokimyasal yönden değerlendirildi. Morbidite ve mortalite oranlan ile lezyonların ve antijenin organlara göre dağılımı yapıldı. Mortalite günlük ve 2 haftalık civcivlerde %95, 1 aylık piliçlerde %86, 2 aylık piliçlerde ise % 43 olarak bulundu. Klinik olarak günlük civcivlerde lateral deviasyon ve tortikollis, ishal, gözlerde kapanma, solunum güçlüğü, tüylerde karışıklıkla seyreden depresyon ve ayakta duramama gözlendi. Oluşan lezyonlar hayvanların yaşı, etkenin dozuna göre çeşitlilik gösterdi. Makroskobik olarak günlük civcivlerde akciğerde boz beyaz odaklar, karaciğer ve bağırsaklarda konjesyon gözlendi. İki haftalık ve 1 aylık hayvanlarda pektoral ve bacak kaslarında kanama ve bursa Fabriciusta involusyon dikkati çekti. İki aylık piliçlerde bezli mide, karaciğer ve akciğerde konjesyon belirgindi. Dalak bazı gruplarda siyahımsı bazı hayvanlarda ise oldukça açık renkteydi. Karaciğerde boz beyaz milier odaklara rastlandı, bursa Fabricius'ta şiddetli kanama mevcuttu. Mikroskobik olarak civcivlerde pnömoni, karaciğerde yağlanma ve pasif hiperemi ile bağırsaklarda hemorajik enteritis görülürken erişkinlerde perikarditis, diffuz paranşimatöz hepatitis, nekrotik enteritise rastlandı. İmmunoperoksidaz boyamada günlük civcivlerin özellikle akciğer ve bağırsaklarında diğer grupların ise bursa Fabricius, karaciğer ve dalaklarında güçlü pozitif reaksiyon gözlendi. Anahtar Sözcükler : Civciv, immunohistokimya, patolojik bulgular, piliç, Salmonella gallinarum 9, tavuk tifosu
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY Pathological and Immunohistochemical Studies in Experimental Salmonella gallinarum Infection (Fowl typhoid) in Chickens In this study, S. gallinarum 9 strain was inoculated orally in 1,8 x 109 doses to day-old, 2- weeks, 1 -month and 2-months-old White Leghorn chickens. A bacterial suspension of 1 ml, 0,1 ml and 0,05 ml was used for each group. The period of the experiment was limited with 12 days. After the inoculation, the animals were euthanasied on the twelveth day expect for the already dead ones. The animals were clinically, macroscopically, microscopically and immunohistochemically examined. The distrubition of the morbidity and the mortality rations with the lesions and the antigen were made according to the organs. Mortality rate figures for day-old and 2-weeks, 1 -month, 2-months-old groups were 95%, 86% and 43%, respectively. In day-old chicks lateral deviation and torticollis, diarrhea, depression, labored gasping were observed clinically. Lesions occurred showed variation depending on the age of affected birds and the dosage of agent. Macroscopically, it was observed grey white foci in the lungs and hemorrhagic in the liver and the intestines of day-old chicks. It was also found hemorrhages in the thigh and pectoral muscles and involution of the bursa of Fabricius in chickens 2-week of age and 1 -mount of age. Hemorrhages were usually present in the liver, lungs and the proventricularis of the 2-months-old chickens. The spleen was blackish in some groups while in some animals was light color. Grey white milier foci were seen in the liver. Microcopically in chicks pneumonia, lipidosis and passive hyperemia in the liver with haemorrahgic enteritis in the intestines and severe hemorrhages in the bursa of Fabricius were observed while pericarditis, diffuse paren chymatose hepatitis, necrotic enteritis were observed in adults. With immunoperoxidase staining strongly positive reaction were observed in the lung and the intestines of day-old, whereas were observed m the bursa Fabricius, the liver and the splen of the other groups. Key word : Chick, chicken, fowl typhoid, immunohistochemistry, pathological findings, Salmonella gallinarum 9.