Ankara ve yöresinde tavuklarda helmint enfeksiyonlarının yayılışı
Distribution of helminth infections in chicken in Ankara and surroundings
- Tez No: 1235
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
- 50 - ÖZET Ankara ve Yöresinde Tavuklarda Helmint Enfek siyonlarının Yayılışı Bu çalışma Ankara ve yöresinde tavuklarda helmint enfeksiyonlarının yayılışını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Kasım 1985 ve Ekim 1986 tarihleri arasında 7 değişik üniteden toplam 1517 tavuk dışkısı örneği alınmış ve hel mintolojik yönden kontrol edilmiştir. Dışkı örneği alınan ünitelerin 3 ü. resmi kuruluş, 3 ü özel kuruluş ve 1 i basit aile işletmeciliği şeklinde tavukçuluk yapılan köydür. Dışkı örneği alınan kümes veya kafeslerdeki tavukların 11 değişik ırktan olduğu ve yaşlarının 1.5 ay ile 2 yıl ara sında değiştiği kaydedilmiştir. Lahora tu varda dışkıların kontrolü Fülleborn'un doymuş tuzlusu flotasyon yöntemi ile yapılmıştır. Bakısı yapılan toplam 1517 dışkıdan 711 inde {% 46.86) helmint enfeksiyonlarına rastlanmış, 806 sında (% 53.13) ise herhangi bir helmint yumurtası saptanmamıştır. Enfekte dışkılarda 8 tür helmint yumurtasına rastlan mış olup 6 sı nematod, 2 si cestod yumurt asıdır. Hiçbir trematod yumurtası bulunmamıştır. Bakısı yapılan 1517 dışkıdan; 465 dışkıda Ascaridia galli (% 30.65) 227“ Heterakis gallinarum (% 14.96) 188 ”Strongyloides avium (% 12.39) 58“ Capillaria annulata (% 3.82)- 51 - 42 dışkıda Capillaria caudinflata (% 2.76) 33 ”Trichostrongylus tenuis (% 2.17) 3“ Choanotaenia infundibulum (# 0.19) 1 ”Davainea proglottina (% 0.06) yumurtalarına rastlanmıştır. Helmint enfeksiyonlarına enaz özel kuruluşlara (% 40.85) ençok köye (% 78.82) ait tavuklarda rastlanmıştır. Enfekte dışkılarda bir veya daha fazla helmint türüne ait yumurta bulunduğu, ençok 4 türle enfeksiyon olabildiği gözlenmiştir. Genelde tavuk ırklarına göre helmint enfeksiyonlarına sırasıyla Endonezya yerli (lokal) tavuklarında (% 100), White comet (% 92.68), New Hampshire (% 83.67), Golden comet (% 83.57) ve Leghorn' larda (% 79.21) rastlanmıştır. Tavuk yaşlarına göre helmint enfeksiyonlarının dağılı mında enaz yayılış 1.5-2 ay (% 3.75), ençok yayılış 13-18 ay (% 72.23) yaş grubunda kaydedilmiştir. Araştırma süresi içinde, helmint enfeksiyonlarına enaz Aralık 1985 de (% 8.29), ençok Temmuz 1986 da (% 86.36) rastlanmıştır. Gram dışkıda yumurta sayımı yapılmamış olmakla bera ber, hazırlanan preparat larda yumurta sayıları fazla olan helmintler sırasıyla S. avium, A.galli, C. caudinflata ve C.annulata'dır.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY Distribution of Helminth Infections in Chicken in Ankara and Surroundings This study has“been carried out to determine the spread of the helminth infections in the chicken in Ankara and its vicinity. Between November, 1985 and October, 1986 a total of 1517 chicken faecal samples were taken from 7 different units and they were examined for helminth. Three of the units from which the faecal samples were taken were public organizations, three were private organizations and one was an ordinary family farm in a village. It was determined that the chicken in the cages or poultry-houses from which the faecal samples were taken belonged to 11 different races and that their ages ranged from 1.5 months to 2 years. In the laboratory, the controls of the faecal samples were performed by the saturated salt floatation method of Fulleborn. Of the total 1517 faecal samples examined, helminth infections were encountered in 711 (46.86 %) and no helminth eggs were encountered in 806 (53.13 %). Eight different helminth eggs were found in the infected faecal samples: 6 of these were nematode and 2 were cestode eggs. No trematode eggs were found. In the 1517 faecal samples examined, the spread of helminth infections was found as follow;- 53 - 465 of samples Ascaridia galli (30.65 %) 22? ”“ Heterakis gallinarum (14.96 %) 188 ”“ Strongyloides avium (12.39 %) 58 ”“ Capillaria annulata (3.82 %) 42 ”“ Capillaria caudinf lata (2.76 %) 33 ”“ Trichostrongylus tenuis (2.17 %) 3 ”“ Choanotaenia infundibulum (0.19 %) 1 ”“ Davainea proglottina (0.06 %) The helminth infections were least encountered in the chicken of private organizations (40.85 %) and they were highest in the village chicken (78.82 %). It was determined that the infected faecal samples had one or more species of helminth eggs and that the infection was caused ”by a maximum of 4 species. In general, the helminth infections according to the races of chicken were encountered in Indonesia local race chicken (100 %), in White comet (92.68 %), in New Hampshire (83.67 %), in Golden comet (83.57 %) and in Leghorn (79.21 %) in the order of frequency of occurrence. The spread of the helminth infections according to the ages of the chicken was the least in the chicken in the age group of 1.5-2 months (3. 75 °/°), and the highest spread was recorded in the chicken in the age group of 13-18 months (72.33 %). During the period of the investigation, the helminth infections were highest in July 1986 and they were lowest in December, 1985._ 54 - Although the counting of eggs per gram of faeces was not carried out, the helminths whose eggs were encountered most in the preparations were S. avium, A.galli, C.caudinflata and C. annul at a in the order of frequency of occurrence.