Aterosklerozlu hastalarda sarmısak ekstresi kullanımının plazma ve eritrosit antioksidan sistem üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of garlic extract supplementation on plasma and erythrocyte antioxidant systems in atherosclerotic patients
- Tez No: 123810
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Aterosklerozlu hastalarda sarımsak ekstresi kullanımının plazma ve eritrosit antioksidan sistem üzerine etkilerinin araştırılması Çalışmaya 11 aterosklerozlu ve 11 sağlıklı şahıs iştirak etmiştir. Kan örnekleri alındıktan sonra eritrosit ve plazmalar ayrılmış ve bu örneklerde oksidan / antioksidan parametreler çalışılmıştır. Hastalardan alınan plazma örneklerinde XO aktivitesinin yüksek, GSH-PX aktivitesinin düşük olduğu AOP ve MDA düzeylerinin de önemli ölçüde artmış olduğu tespit edilmiştir. Eritrosit örneklerinde ise hasta grubunda GSH- PX aktivitesinin düşük, buna karşılık CAT aktivitesi ile AOP değerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar özellikle plazmada oksidadif stresin mevcut olduğunu ve bunun artan non-enzimatik AOP 'e rağmen oksidasyon reaksiyonlarını hızlandırdığını ifade etmektedir. Sarımsak ekstresi kullanımından sonra gerek plazmada ve gerekse eritrositlerdeki MDA düzeyinde anlamlı düşme gözlenmiştir. Bu durum sarımsak ekstresinin, antioksidan gücü dolayısı ile oksidasyon reaksiyonlarını önemli ölçüde azaltabildiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Antioksidanlar, ateroskleroz, glutatyon peroksidaz, malondialdehit, katalaz, ksantin oksidaz, serbest radikal, süperoksit dismutaz. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of garlic extract supplementation on plasma and erythrocyte antioxidant systems in atherosclerotic patients Eleven patients with atherosclerosis and 11 healthy subjects participated in the study. After blood samples were obtained, plasma and erythrocyte fractions were seperated and oxidant/antioxidant parameters were studied. In the patient group, plasma XO activity, AOP and MDA levels were found to be increased in significant amounts but GSH-PX activity decreased as compared with those of the control group. Erythrocyte GSH-PX activity was found to be lowered but CAT activity and AOP value increased in the patient group. These results indicate an oxidant stress, particularly in the plasma samples, which can cause acceleration of oxidation reactions even increased non- enzymatic antioxidant potential. After garlic extract use, meaningful decreases were observed in MDA levels of both plasma and erythrocyte samples. These findings demonstrate that garlic extract can prevent oxidation reactions in significant amount due to its high antioxidant power. Key Words : Antioxidants, atherosclerosis, catalase, glutation peroxidase, malondialdehide, superoxide dismutase, free radicals. 55